Robert Jackson „101 słynnych czołgów. Legendarne czołgi od I wojny światowej do dzisiaj” – recenzja

W dniu 25 kwietnia 2017 roku nakładem wydawnictwa Alma-Press ukazała się książka pod tytułem ?101 słynnych czołgów. Legendarne czołgi od I wojny światowej do dzisiaj?. Dzieło Roberta Jacksona zawiera krótkie, lecz rzeczowe opisy słynnych wozów bojowych, czołgów i dział samobieżnych od I wojny światowej aż po czasy współczesne.

Za sprawą Wydawnictwa Alma ? Press na polskim rynku wydawniczym ukazała się książka „101 słynnych czołgów. Legendarne czołgi od I wojny światowej do dzisiaj”. Na łamach ponad 100 stronicowej lektury, autor przedstawia krótkie opisy rozwoju i historii słynnych wozów bojowych, które odegrały największą rolę w prowadzeniu działań wojennych od czasów I wojny światowej. Jak zaznacza sam autor publikacji zaznacza, że hasła w niej zawarte ułożono w porządku chronologicznym, tak aby umożliwić czytającemu prześledzenie nieustającej ewolucji broni pancernej w kolejnych dekadach.

W związku z tym czytelnik znajdzie tu garść informacji o m.in. takich wozach bojowych jak A7V Sturmpanzerwagen, Panzer I, KW-1, M4A2 Sherman, Panzer VI Tiger II, M24 Chaffee, M-18, czy o zdecydowanie nowszych konstrukcjach tj. m.in. T-54/55, T-72, PT-91 Twardy, T-80, T-90 i PT-76, M60A3, Leopard I i II, M1 Abrams, Challenger I i II, Merkava Mk.1 oraz wielu innych.

OPINIA: ?101 słynnych czołgów. Legendarne czołgi od I wojny światowej do dzisiaj? to ciekawy zbiór „krótkich opisów” broni pancernej od I wojny światowej aż po czasy współczesne. Przymierzając się do lektury tej publikacji miałem spore obawy – wielokrotnie spotykałem się z podobnymi publikacjami, które niekoniecznie zdobywały moje uznanie. W tym przypadku było nieco inaczej – autor stworzył dzieło idealne dla czytelników, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z bronią pancerną.

Książka Roberta Jacksona to ciekawa propozycja dla tych czytelników, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z bronią pancerną. Krótkie i treściwe opisy, wsparte ciekawą oprawą graficzną i danymi taktyczno-technicznymi rozbudzają ciekawość czytelnika – motywując go do poszukiwania informacji o interesujących go konstrukcjach w szerszym wymiarze.

ROBERT JACKSON (ur. 1941 roku we wsi Melsonby, w hrabstwie North Yorkshire) ? były brytyjski pilot i instruktor nawigacji, jego aktywne zaangażowanie w lotnictwo trwało wiele lat. Po przejściu na emeryturę jako squadron leader (Sqn Ldr) ochotniczej rezerwy RAF-u (Royal Air Force Volunteer Reserve; RAFVR), został pełnoetatowym pisarzem i korespondentem techniki lotniczej i kosmonautycznej, zwłaszcza w kwestiach strategicznych. Włada pięcioma językami, w tym rosyjskim i napisał ponad 40 książek o tematyce militarnej. Jest także autorem popularnej serii fikcji literackiej o George’u Yeomanie i SAS.

Autor: Robert Jackson

Tytuł: 101 słynnych czołgów. Legendarne czołgi od I wojny światowej do dzisiaj / 101 Great Tanks

Wydawnictwo: Oficyna Wydawniczna Alma-Press

Oprawa: Twarda, foliowana

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-7020-659-8

Liczba stron: 112

Format: 20,5 x 25,0 cm

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.