Od czasu pojawienia się rewolucyjnych drednotów, nazwanych tak od brytyjskiego pancernika HMS Dreadnought z 1906 roku, które napędziły nowy, morski wyścig zbrojeń w Europie, a z czasem na świecie, okręty wojenne stawały się coraz większe i lepiej uzbrojone. Również te podwodne, z których jedna klasa nabrała strategicznego znaczenia. Z czasem artylerię wielkokalibrową jednostek nawodnych zastąpiły pociski rakietowe różnego przeznaczenia. Encyklopedia Roberta Jacksona przedstawia sto jeden wybranych konstrukcji, od tych, które weszły na krótko przed wybuchem I wojny światowej, aż po te obecnie budowane.
Kolejna encyklopedia z serii ?Panorama techniki wojskowej? Oficyny Wydawniczej Alma ? Press pojawiła się na rynku w dniu 23 października 2017 jako drugie wydanie tejże książki. Portal Nowa Strategia objął to wydanie patronatem medialnym. Prosta szata graficzna, twarda okładka, jak i papier kredowy reprezentują najwyższy poziom znany z wcześniejszych publikacji tego wydawnictwa. Wcześniejsze encyklopedie autorstwa Roberta Jacksona, których recenzje pojawiły się na naszym portalu to: 101 słynnych samolotów myśliwskich i 101 słynnych czołgów.
We wstępie Autor przedstawia zarys historii, rozwoju i użycia nawodnych i podwodnych okrętów, natomiast dalej skupia się już na poszczególnych jednostkach. Jeśli chodzi o klasy jednostek (lub konkretne okręty z nazwami własnymi), to w książce jest zawartych (chronologicznie; spis treści dostępny jest TUTAJ):
Jeśli chodzi o budowę encyklopedii, Autor przeznaczył każdemu z wyżej wymienionych okrętów wojennych, podobnie jak we wcześniejszych publikacjach z liczbą ?101…? w tytule tylko jedną stronę. Czytelnik otrzymuje garść podstawowych informacji i danych taktyczno-technicznych (kraj pochodzenia, klasa, data wodowania, liczebność załogi, wyporność, wymiary, uzbrojenie i wyposażenie, napęd oraz prędkość maksymalna). Do tego jest historia budowy, służby i charakterystyka opisywanej jednostki, historyczna fotografia (lub grafika) oraz kolorowy rzut boczny (dwa fragmenty książki dostępne są TUTAJ i TUTAJ).
Opisy są zwięzłe, ale wyczerpują wiedzę w podstawowym zakresie, dlatego w moim odczuciu jest to encyklopedia przeznaczona dla laików i osób średnio obeznanych w marynistyce, jednocześnie może sprawić zawód dla Czytelników szukających bardzo szczegółowych informacji na temat służby czy uzbrojenia tychże jednostek.
Atutem jest z jednej strony bardzo duża różnorodność okrętów wojennych, ale jednocześnie brakuje wielu ważnych i interesujących według mnie konstrukcji, takich jak chociażby bardziej współczesne krążowniki typu Kirow, Sława czy Ticonderoga. Brakuje również bardzo ważnych z punktu widzenia historii okrętów podwodnych typu Los Angeles, Ohio czy Tajfun. Pozostaje pewien niedosyt, dlatego dobór opisanych przez Autora jednostek uważam za czysto subiektywny.
ROBERT JACKSON (ur. 1941 roku we wsi Melsonby, w harbstwie North Yorkshire) ? były brytyjski pilot i instruktor nawigacji, jego aktywne zaangażowanie w lotnictwo trwało wiele lat. Po przejściu na emeryturę jako squadron leader (Sqn Ldr) ochotniczej rezerwy RAF-u (Royal Air Force Volunteer Reserve; RAFVR), został pełnoetatowym pisarzem i korespondentem techniki lotniczej i kosmonautycznej, zwłaszcza w kwestiach strategicznych. Włada pięcioma językami, w tym rosyjskim i napisał ponad 40 książek o tematyce militarnej. Jest także autorem popularnej serii fikcji literackiej o George?u Yeomanie i SAS.
Autor: Robert Jackson
Tytuł: 101 słynnych okrętów. Legendarne okręty wojenne od I wojny światowej do dzisiaj / 101 Great Warships
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Alma ? Press
Oprawa: Twarda, foliowana
Rok wydania: 2017
ISBN: 978-83-7020-682-6
Liczba stron: 112
Format: 20,5 x 27 cm
>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<