Lekki Robot Rozpoznawczy BALSA. / fot. Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP).

Roboty saperskie BALSA dla Wojska Polskiego

Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał umowę z Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów (PIAP) na dostawy dla Wojska Polskiego 53 Lekkich Robotów Rozpoznawczych BALSA.

W dniu 18 maja br. Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał umowę z Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów (PIAP) o wartości 15.634.999,78 PLN na dostawy dla Wojska Polskiego 53 Lekkich Robotów Rozpoznawczych BALSA celem wsparcia misji EOD/IED (Explosive Ordnance Disposal/Improvised Explosive Device), czyli usuwania ładunków i materiałów niebezpiecznych. Roboty zostaną dostarczone pułkom i batalionom wojsk inżynieryjnych w latach 2016-2018, gdzie trafią bezpośrednio do pododdziałów inżynieryjnych i patroli rozminowania.

Ważący, zależnie od konfiguracji, 15-20 kg Lekki Robot Rozpoznawczy (LRR) BALSA bazuje na innym projekcie firmy o nazwie Feniks. Przenoszony przez jednego żołnierza robot jest zdolny do poruszania się w terenie trudnym oraz wewnątrz budynków z prędkością maksymalną do 7 km/h (obecnie używany przez polskich saperów mobilny robot interwencyjno-inspekcyjny INSPECTOR SR może poruszać się z prędkością do 2 km/h ? przyp. red.).

Zgodnie z informacją producenta, zestaw LRR BALSA składa się, oprócz samego robota, z konsoli sterowania, plecaka, ładowarki do akumulatorów, zestawu narzędzi i części zamiennych oraz dokumentacji technicznej. Sam robot jest wyposażony w kamery: dzienną i nocną, czujniki do wykrywania skażeń chemicznych i oparów materiałów wybuchowych, urządzenie rentgenowskie oraz wymienne manipulatory.

Lekki Robot Rozpoznawczy BALSA. / fot. Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP).

Lekki Robot Rozpoznawczy BALSA. / fot. Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP).

Czytaj także:

THeMIS ? estoński autonomiczny pojazd transportowy [WIDEO]

DOGO ? Izraelski taktyczny robot bojowy [WIDEO]

Ryś ? rosyjski biomorficzny robot kroczący

Rosjanie zbudowali przenośny robot bojowy [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.