Stanowisko archeologiczne w Ostrowie Lednickim. Źródło: Wikimedia Commons

1050. rocznica Chrztu Polski i początków państwa polskiego – program uroczystości

W tym roku przypada 1050. rocznica Chrztu Polski i początków państwa polskiego. Z tej okazji w najbliższych dniach odbędzie szereg uroczystości państwowych i kościelnych oraz wydarzeń o charakterze edukacyjnym i artystycznym.

Nie znamy szczegółów i dokładnych okoliczności przyjęcia przez księcia Polan Mieszka sakramentu chrztu. Przypuszczalną datą tego aktu jest 14 kwietnia 966, natomiast wśród lokalizacji wymienia się Poznań, Gniezno i Ostrów Lednicki. Decyzja Mieszka I przyniosła znaczące skutki religijne, polityczne, społeczne i cywilizacyjne. To właśnie z panowaniem Mieszka wiążą się początki państwowości polskiej. Tegoroczne obchody są dobrą okazją, aby bliżej poznać historię tamtego okresu i zrozumieć konsekwencje tamtych wydarzeń.

>>> Zobacz więcej: chrzest966.pl – informacje o uroczystościach i materiały edukacyjne <<<

Uroczystości kościelne rozpoczną się 14 kwietnia (czwartek) ekumeniczną celebracją jubileuszową na Ostrowie Lednickim. Episkopat Polski i wierni będą tam dziękować za Chrzest Polski, zabrzmi tam dzwon ?Mieszko i Dobrawa?. Tego samego odprawiona zostanie Msza święta w katedrze gnieźnieńskiej. Druga część obchodów odbędzie się 16 kwietnia (sobota) na stadionie INEA i będzie składała się ze spotkania ewangelizacyjnego „Gdzie Chrzest, tam nadzieja” oraz Mszy świętej. Będzie jej przewodniczył wysłannik papieski kard. Pietro Parolin.

15 kwietnia w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego (Sejmu i Senatu), w którym weźmie udział prezydent Andrzej Duda oraz zagraniczne delegacje. Następnie zebrani wysłuchają prawykonania przez Filharmonię Poznańską ?Oratorium966.pl?. Należy przypomnieć, że uchwałą Sejmu rok 2016 został ustanowiony Rokiem Jubileuszu Chrztu Polski.

Źródło: ekai.pl, chrzest966.pl, sejm.gov.pl