Rocznica uchwały decyzji o ulokowaniu Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie

Dziś obchodzimy rocznicę uchwały o decyzji ulokowania Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Rada Ministrów w dniu 24 stycznia 1925 na wniosek ministra spraw wojskowych gen. broni Władysława Sikorskiego uchwaliła, że Grób Nieznanego Żołnierza zostanie zlokalizowany w kolumnadzie Pałacu Saskiego.

Jest to miejsce szczególne, w którym oddawany jest należny hołd wszystkim tym, którzy poświęcili swe życie w walce za ojczyznę.

Pomysł oddawania hołdu poległym żołnierzom narodził się we Francji po I wojnie światowej. W Polsce pierwsze tego typu inicjatywy mają swoje początki w 1921 roku, kiedy powstał pierwszy pomnik-płyta Nieznanego Żołnierza w Łodzi oraz Komitet Uczczenia Poległych. Owocem prac tego gremium był pomysł budowy pomniku-kapliczki w katedrze św. Jana.

Tego typu rozwiązanie nie spotkało sie z aprobatą społeczną, co argumentowano koniecznością budowy pomnika monumentalnego, który miał godnie honować odzyskanie upragnionej niepodległości okupionej ofiarą poległych żołnierzy. W tej oczekiwanej postaci Warszawski Grób Nieznanego Żołnierza został odsłonięty 2 listopada 1925, pod kolumnadą Pałacu Saskiego.

W tym dniu złożono również do niego zwłoki bezimiennego żołnierza, sprowadzone podczas specjalnej ceremonii z Cmentarza Obrońców Lwowa.

?Naród i rząd Najjaśniejszej Rzeczypospolitej polskiej z Jej prezydentem Stanisławem Wojciechowskim na czele, przy udziale przedstawicieli izb ustawodawczych, duchowieństwa wszech wyznań, wojska, władz państwowych i samorządowych, stowarzyszeń społecznych i licznych tłumów ludu złożył w grobowcu na placu Saskim w stołecznym mieście Warszawie wzniesionym, wydobyte ze wskazanego losem pobojowiska lwowskiego zwłoki żołnierza polskiego, który poległ za Ojczyznę, składając w ten sposób wspólny hołd tysiącom bohaterów, którzy w ciągu stu trzydziestoletniej walki o wolność legli na polu chwały za sprawę narodu?.

Akt erekcyjny Grobu Nieznanego Żołnierza.

Rocznica bitwy warszawskiej ? uroczystości Święta Żołnierza w Warszawie, 15 sierpnia 1936 roku. / histmag.org.pl

Rocznica bitwy warszawskiej ? uroczystości Święta Żołnierza w Warszawie, 15 sierpnia 1936 roku. / histmag.org.pl

Twórcą grobu był artysta-rzeźbiarz Stanisław Kazimierz Ostrowski. Grób doznał poważnych uszkodzeń pod koniec II wojny światowej, lecz tuż po jej zakończeniu został odbudowany. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie płonie wieczny znicz i pełni służbę warta honorowa z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. W najważniejsze święta państwowe odbywa się jej uroczysta zmiana z udziałem najwyższych przedstawicieli władzy.

Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Instruktor strzelectwa sportowego, instruktor kalisteniki i zagorzały fan wycieczek górskich. Zdobywca Wojskowej Odznaki Górskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Odznaki Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony. Członek grupy rekonstrukcyjnej SPAP Wojkowice i Stowarzyszenia "Głos bohatera". Do głównych zainteresowań naukowych autora należą terroryzm międzynarodowy, przestępczość zorganizowana, społeczne inicjatywy w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz zarządzanie kryzysowe.