Zmodernizowany system M270 MLRS używany przez Korpus Artylerii Sił Obronnych Izraela. / Źródło: Wikimedia Commons.

Romah – nowa precyzyjna amunicja dla izraelskich systemów rakietowych

Nowa naprowadzana przy pomocy systemu GPS amunicja rakietowa Romah ? opracowana przez producenta Israel Military Industries (IMI) ?  już wkrótce wejdzie do służby operacyjnej. 

Pociski rakietowe Romah zaprojektowano na potrzeby izraelskiej armii ? jak twierdzi producent, ich celem jest umożliwienie przeprowadzenia szybkiego, celnego i zabójczego ataku na wrogie cele. Wyposażono je w głowice bojowe o wadze 20 kilogramów i może dosięgnąć celów w odległości 35 kilometrów z dokładnością do 10 metrów.

Eli Reiter, szef Israel Military Industries, stwierdził, że nowe pociski rakietowe mogą być odpalone w kierunku zaprogramowanych współrzędnych w ciągu kilku sekund od ich wprowadzenia do systemu. Jak stwierdza Reiter, mogą być użyte w miejscach eskalacji napięć, a ich siła ognia może zostać uwolniona znacznie szybciej w porównaniu z poderwaniem i dotarciem śmigłowców bojowych, które są bardziej precyzyjne niż pociski artyleryjskie.

Nowa naprowadzana przy pomocy systemu GPS amunicja rakietowa Romah, już wkrótce znajdzie się w służbie operacyjnej. (Flickr/ Gavriel Lazan)

Nowa naprowadzana przy pomocy systemu GPS amunicja rakietowa Romah, już wkrótce znajdzie się w służbie operacyjnej. (Flickr/ Gavriel Lazan)

Pociski Romah są kompatybilne z należącymi do Korpusu Artlerii zmodernizowanymi zestawami rakietowymi M270 MLRS (M270 Multiple Launch Rocket System). Nowe zasobniki zamontowano na starszych wersjach systemów, by odpalać pociski rakietowe o kalibrze innym niż 227 mm, włączając w to pociski Romah.

Czytaj także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.