Radar typu Dariał (RO-30) w Peczorze. / Wikimedia Commons.

Rosja buduje radar antyrakietowy w Arktyce

Gen. mjr Anatolij Nesteczuk, odpowiedzialny za segment obrony powietrznej w Siłach Powietrzno-Kosmicznych FR ogłosił, że na północy kraju rozpoczęto budowę nowego pozahoryzontalnego radaru do ostrzegania przed atakiem rakietowym.

W wywiadzie dla radia Rusnovosti generał Nesteczuk powiedział, że:

Kilka dni temu, w dniu 24 września, na północy kraju, w Workucie (w republice Komi ? przyp. red.), położyliśmy kamień węgielny pod budowę nowego radaru wczesnego ostrzegania, który będzie nie tylko zastępował nasze stacje w Peczorze i Oleniegorsku, ale także je uzupełniał.

Generał dodał także, że pozahoryzontalna stacja radarowa w Usolje-Sibirskoje na Dalekim Wschodzie kraju w pełni ostrzega przed zagrożeniami rakietowymi od strony Chin, Morza Ochockiego oraz Oceanu Spokojnego (radar nowej generacji 77Ja6-WP Woroneż-WP funkcjonuje tam od 2014 roku ? przyp. red.).

Obecnie Rosja gruntownie modernizuje swój radarowy system ostrzegania przed rakietami balistycznymi w przestrzeni powietrznej poza zasięgiem horyzontu (over-the-horizon radar, OTH). W ostatnich latach rozpoczęły pracę nowe stacje: w 2012 roku 77Ja6 Woroneż-M w Obwodzie Leningradzkim, w 2013 roku 77Ja6-DM Woroneż-DM w Kraju Krasnodarskim, a rok później radar tego samego typu w Obwodzie Kaliningradzkim oraz 77Ja6-WP Woroneż-WP w Obwodzie Irkuckim.

W planach są kolejne stacje typu 77Ja6-WP Woroneż-WP: w 2017 mają być uruchomione trzy radary w Kraju Krasnojarskim, Kraju Ałtajskim i Obwodzie Orenburskim, w 2018 roku w Republice Komi, a w 2020 roku trzy radary w Republice Komi, Obwodzie Murmańskim oraz Azerbejdżanie.

Nowe stacje uzupełniają istniejące: według danych na 2011 rok eksploatowano dwa radary 5N79 Darjał (w Republice Komi i Azerbejdżanie), dwa 5N86 Dniepr, jedną 70M6 Wołga na Białorusi oraz podmoskiewską stację kierowania ogniem rakiet 5N20 Don-2N.

Łącznie, na początku lat 20. XXI wieku, system wczesnego ostrzegania Rosji ma składać się z 13 stacji radiolokacyjnych (11 typu Woroneż w różnych wersjach i dwóch pozahoryzontalnych 29B6 Kontejner) oraz stacji pod Moskwą.

Radar pozahoryzontalny typu Woroneż-WP. / fot. mil. ru.

Radar pozahoryzontalny typu Woroneż-WP. / fot. mil. ru.

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.