9K720 Iskander-M w czasie Defilady Zwycięstwa w Moskwie / Wikimedia Commons.

Rosja dostarczyła system rakietowy Iskander-E Algierii?

Agencja RIA Novosti donosi, że Rosja dostarczyła eksportową wersję systemu rakiet balistycznych krótkiego zasięgu, oznaczoną jako 9K720 Iskander-E, do jednego z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Choć komunikat prasowy nie precyzuje, to wiele wskazuje, iż odbiorcą może być Algieria.

W środę, 15 listopada br. agencja prasowa RIA Novosti poinformowała, że podczas wystawy zbrojeniowej Dubai Air Show 2017 oficjalny przedstawiciel Federalnej Służby Współpracy Wojskowo-Technicznej FR (FSWTS) przekazał informację, iż eksportowa wersję systemu rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (Short-Range Ballistic Missile; SRBM), oznaczona jako 9K720 Iskander-E o zasięgu 280 km, trafiła do jednego z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, nie precyzując jednak konkretnego odbiorcy:

Iskander-E to nowoczesna, precyzyjna broń potrzebna naszym zagranicznym partnerom. W tym roku rozmieściliśmy kompleks w jednym z krajów regionu. ? odpowiedział przedstawiciel FSWTS na pytanie, czy podpisano umowę z jednym z państw Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej na ten system.

Algieria?

Istnieją przesłanki, iż odbiorcą rosyjskiej broni rakietowej tej klasy może być Algieria. W dniu 11 września br. DSI Magazine poinformował, że kraj ten otrzymał cztery baterie systemu Iskander-E, natomiast portal MenaDéfense.net, zajmujący się sprawami obrony wśród krajów muzułmańskich, o dostawach pisał już w dniu 21 maja 2015 roku, powołując się na raporty ONZ z 2013 roku (wtedy miało dojść do podpisania kontraktu). Warto zauważyć, że w dniu 9 września br. ten sam portal informował o dostawach do Algierii trzystu rosyjskich bojowych wozów wsparcia BMPT-72 Terminator 2 oraz nieokreślonej liczby wyrzutni BM-1 i wozów zabezpieczenia technicznego TZM-T systemu artylerii rakietowej TOS-1A Sołnczepek z rakietami termobarycznymi (czytaj więcej: Trzysta wozów bojowych BMPT-72 Terminator 2 dla Algierii).

Narodowa Armia Ludowa Algierii (Armée nationale populaire) użytkowała ponad 30 lat temu taktyczne zestawy rakietowe 9K52 Łuna-M (w kodzie DIA/NATO: FROG-7A) o zasięgu 12-68 km oraz testowała kilka otrzymanych rakiet R-17 Elbrus (SS-1C Scud-B).

Eksport Iskander-E

Jak dotąd, jedynym eksportowym odbiorcą systemu Iskander-E była sojusznicza Armenia, która według dwóch wysokich przedstawicieli państwowego koncernu zbrojeniowego AO RosOboronEksport, otrzymała cztery baterie tych rakiet, ujawnionych podczas defilady wojskowej z okazji Święta Niepodległości w dniu 21 września ub. r. Według Rosjan, System został dostarczony na podstawie porozumień w ramach Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ), do której należą oba kraje.

Wcześniej, w sierpniu 2015 roku pojawiła się informacja, że zakupem system zainteresowana jest Arabia Saudyjska, po tym jak deklaracja w tej sprawie pojawiła się podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych obu państw, Siergieja Ławrowa i Adela bin Ahmeda Al-Jubeira (czytaj więcej: Iskandery dla Arabii Saudyjskiej?), lecz jak dotąd oba rządy nie sformalizowały tych zapowiedzi, np. podczas ostatniej wizyty króla Arabii Saudyjskiej, Salmana ibn Abd al-Aziz Al Su?uda, w Moskwie w dniu 5 października br., gdy podpisano kilka kontraktów zbrojeniowych na rosyjską broń (czytaj więcej: System rakietowy S-400 i inne rosyjskie uzbrojenie dla Arabii Saudyjskiej).

Źródła:

ria.ru: ?????? ????????? ???? „????????-?” ? ???? ?? ????? ???????? ??????

Twitter via @KitadicaCool

menadefense.net: L’Algérie a reçu des missiles Iskander en 2013

Czytaj także:

Systemy aktywnej obrony Sztora-1 dla algierskich T-90SA

Algieria otrzymała pierwsze dwa śmigłowce Mi-28NE

Kolejne śmigłowce szturmowe Mi-28NE dla Algierii

Rosyjskie bombowce dla Algierii

Białoruś testuje zmodernizowaną wyrzutnię rakiet Polonez [WIDEO]

Podwyższona gotowość bojowa rosyjskich Iskanderów

Rosja rozpoczęła modernizację rakiet Iskander-M

Rosja potwierdza rozmieszczenie rakiet Iskander w obwodzie kaliningradzkim

Iskandery na Syberię

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.