Występ Chóru Aleksandrowa z rosyjskim wokalistą Iosifem Kobzonem w Warszawie w 2009 roku. / Wikimedia Commons (GNU FDL 1.2).

Rosja: Katastrofa wojskowego Tu-154B-2 z członkami Chóru Aleksandrowa na pokładzie

W dniu 25 grudnia br. do Morza Czarnego u wybrzeży Soczi spadł, należący do Ministerstwa Obrony Rosji samolot pasażerski Tu-154B-2, na pokładzie którego znajdowało się m.in. 64 członków słynnego Chóru Aleksandrowa.

Soczi, Kraj Krasnodarski, Rosja. / Wikimedia Commons.

Soczi, Kraj Krasnodarski, Rosja. / Wikimedia Commons.

W niedzielę, 25 grudnia br. doszło do katastrofy samolotu pasażerskiego Tu-154B-2 (w kodzie NATO: Careless) o numerze bocznym RA-85572, należącego do Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej. Maszyna, na pokładzie której znajdowały się łącznie 92 osoby, w tym 64 członków słynnego Chóru Aleksandrowa, 9 dziennikarzy (w tym z Pierwyj Kanał, tv Zwiezda i NTV), 8 członków załogi oraz żołnierzy rosyjskich sił zbrojnych, wystartowała z lotniska wojskowego Czkałowski (obwód moskiewski), wykonując międzylądowanie wraz z tankowaniem w Soczi (Kraj Krasnodarski). Celem podróży miała być rosyjska baza wojskowa Hmejmim w Syrii, gdzie słynny męski chór akademicki Armii Rosyjskiej miał wykonać koncert gratulacyjny dla żołnierzy tam stacjonujących z okazji kończącego się roku.

Zgodnie z dostępnymi informacjami, w dwie minuty po starcie z międzynarodowego lotniska Adler w Soczi, Tupolew zniknął z radarów o godz. 5:45 czasu lokalnego (GMT+3). MO FR wydało komunikat, że samolot rozbił się w wodach Morza Czarnego, a fragmenty kadłuba odnaleziono w odległości 1,5 km od brzegów Rosji na głębokości 50-70 metrów. W akcji ratunkowej biorą udział cztery łodzie, cztery śmigłowce, samolot, bezzałogowy aparat latający (UAV), sześć okrętów wojennych Floty Czarnomorskiej oraz 63 nurków (50 kolejnych ma jeszcze przybyć w ciagu paru godzin). Odnaleziono także cztery ciała, ale MO FR oświadczyło że nikt nie przeżył katastrofy.

Nie wszyscy członkowie Chóru Aleksandrowa znajdowali się na pokładzie rozbitej maszyny. Do Syrii nie poleciało trzech solistów, w tym główny Wadim Ananjew, lecz na pokład wsiedli m.in. dyrektor Chóru gen. Walerij Chaliłow, dwóch wysokich urzędników, w tym szef wydziału kultury Ministerstwa Obrony Anton Gubankow, a także dyrektor organizacji ?Sprawiedliwa Pomoc? Jelizawieta Glinka, znana jako Dr. Liza. Wadim Ananjew powiedział agencji TASS, że w Moskwie zostali głównie członkowie zespołu tanecznego i orkiestry, a sam nie poleciał do Syrii, bo urodził mu się syn. Prezydent Władimir Putin wydał polecenie premierowi Dmitrijowi Miedwiediewowi utworzenie państwowej komisji z nim na czele, która zbada przyczyny tragedii. Według wstępnych ocen, przyczyną wypadku było naruszenie zasad bezpieczeństwa lotu bądź przygotowań do niego. MO FR opublikowało listę wszystkich osób znajdujących się na pokładzie (LINK).

Kondolencje rządowi i narodowi rosyjskiemu złożył John Tefft, Ambasador Stanów Zjednocznych w Moskwie, zostały one przekazane przez rzeczniczkę Ambasady Marię Olson:

Tu-154B-2 o numerze bocznym RA-85572 w 2013 roku, jeszcze w barwach państwowych linii lotniczych Aerofłot. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Tu-154B-2 o numerze bocznym RA-85572 w 2013 roku, jeszcze w barwach państwowych linii lotniczych Aerofłot. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Chór Aleksandrowa (a właściwie Dwukrotnie odznaczony Orderem Czerwonego Sztandaru Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Armii Rosyjskiej im. A. W. Aleksandrowa) jest akademickim chórem męskim Armii Rosyjskiej, powstałym jeszcze w czasach sowieckich, w 1928 roku. Jego założycielem był kompozytor i dyrygent Aleksandr Wasiljewicz Aleksandrow, profesor moskiewskiego konserwatorium, późniejszy autor melodii hymnu Związku Radzieckiego i wielu innych pieśni masowych i żołnierskich. Chór występował na całym świecie, w 74 państwach dając około 2.000 koncertów. Występował także wielokrotnie w Polsce, nie tylko w czasach PRL, a ostatnio m.in. w styczniu 2005 roku na obchodach 60. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, w 2009 roku w Warszawie czy w 2015 roku w Łodzi. W 2004 roku zespół dał koncert w Watykanie z okazji urodzin papieża Jana Pawła II.

To już druga katastrofa maszyny pasażerskiej, należącej do MO FR w ciągu tygodnia. W poniedziałek, 19 grudnia br. niedaleko miejscowości Tiksi w rejonie bułuńskim w Jakucji na Syberii rozbił się lecący z Jekaterynburga (obwód swierdłowski) samolot Ił-18 (w kodzie NATO: Coot) z 32 pasażerami na pokładzie, z których nikt nie zginął, a 16 zostało rannych.

Źródła:

mil.ru: ?????? ??????????, ???????????? ?? ????? ??-154 ?????????? ??????

rt.com: Russian military plane with 92 on board crashes en route to Syria

bbc.com: Russian military plane crashes in Black Sea near Sochi

tass.com: No survivors in Tu-154 plane crash near Sochi ? Defense Ministry

Czytaj także:

Katastrofa kazachskiego ciężkiego myśliwca Su-27

Katastrofa indonezyjskiego transportowca C-130 Hercules

Katastrofa myśliwca Su-33 operującego z pokładu lotniskowca Admirał Kuzniecow

Katastrofa rosyjskiego myśliwca MiG-29KR operującego z pokładu ?Kuzniecowa?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.