Bombowiec taktyczny Su-34 (po lewej) i myśliwiec wielozadaniowy Su-35S podczas 12. Międzynarodowego Salonu Lotniczo-Kosmicznego MAKS-2015. / fot. Witalij W. Kuźmin (domena publiczna).

Rosja: Myśliwce Su-35S do Karelii, a bombowce Su-34 na Daleki Wschód

Jak poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony Narodowej, pierwsza eskadra Zachodniego Okręgu Wojskowego zakończyła odbiór swoich wielozadaniowych myśliwców Su-35S (w kodzie NATO: Flanker-E), a załogi bombowców taktycznych Su-34 (w kodzie NATO: Fullback) zakończyły próby odbiorcze dla Wschodniego Okręgu Wojskowego.

Su-35S

Pietrozawodsk, Republika Karelii. / Wikimedia Commons.

Pietrozawodsk, Republika Karelii. / Wikimedia Commons.

W dniu 14 listopada br. rosyjskie MON poinformowało, że piloci i obsługa techniczna dokonała odbioru wielozadaniowych myśliwców Su-35S w Komsomolskim Zjednoczeniu Przemysłu Lotniczego im. J. Gagarina (KnAAPO) w Komsomolsku nad Amurem (Kraj Chabarowski).

Teraz, piloci przygotowują się do przebazowania pierwszych czterech samolotów, które trafią do 159. Gwardyjskiego Noworosyjskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego Czerwonego Sztandaru i Orderu Suworowa na lotnisku Pietrozawodsk (dawniej Biesowiec) w Republice Karelii, leżącego mniej niż 200 km od granicy z Finlandią. Z kolei obsługa techniczna przygotowuje się do przekazania drugiej partii myśliwców.

Suchoj Su-35S (w kodzie NATO: Flanker-E) jest to jednomiejscowy, wielozadaniowy myśliwiec generacji 4++, będący głęboką modernizacją samolotu Su-27. Su-35S w stosunku do swojego pierwowzoru, charakteryzuje się powiększonymi skrzydłami, usterzeniem i wlotami powietrza, a także zmniejszonym przekrojem odbicia radarowego. Napęd stanowią dwa silniki turbowentylatorowe dwuprzepływowe z niezależnymi dyszami o wektorowanym ciągu, Saturn Liulka AŁ-37F (117S), które posiadają wydłużony resurs. Radar N035 Irbis-E wyposażony w antenę z pasywnym skanowaniem fazowym (passive electronically scanned array; PESA), zdolny jest do śledzenia do 30 celów powietrznych, zwalczania do 8 celów jednocześnie lub śledzenia do 4 celów naziemnych bez przerywania skanowania przestrzeni powietrznej.

Rysunek Su-35S autorstwa Ralph1989.

Rysunek Su-35S autorstwa Ralph1989.

Su-34

Hurba, Kraj Chabarowski. / Wikimedia Commons.

Hurba, Kraj Chabarowski. / Wikimedia Commons.

Dwa dni później, Ministerstwo poinformowało o zakończeniu prób odbiorczych bombowców taktycznych Su-34 w 6988. Bazie Lotniczej w miejscowości Hurba w Kraju Chabarowskim. Pierwsze trzy maszyny zostały przebazowane z lotniska Nowosybirskiego Zjednoczenia Przemysłu Lotniczego (NAPO) im. Walerego Czkałowa do lokalizacji docelowej w dniu 31 października br.

Piloci wykonywali loty treningowe w dzień i w nocy oraz w trudnych warunkach atmosferycznych na pułapie od 200 do 4.000 metrów. Wykonywali przy tym strzelania z użyciem uzbrojenia rakietowego kierowanego i niekierowanego oraz bomb przeciwko celom naziemnym.

Suchoj Su-34 (w kodzie NATO: Fullback) wywodzi się z rodziny ciężkich myśliwców Su-27 (w kodzie NATO: Flanker) (inne oznaczenie to Su-27IB ? przyp. red) i jest wielozadaniowym bombowcem taktycznym, produkowanym seryjnie od 2008 roku. Algieria stanie się drugim użytkownikiem Su-34 po Rosji, która ma na wyposażeniu 87 maszyn tego typu (stan na grudzień 2015 roku).

Pierwsze trzy odebrane Su-34 dla Wschodniego Okręgu Wojskowego. / fot. mil.ru

Pierwsze trzy odebrane Su-34 dla Wschodniego Okręgu Wojskowego. / fot. mil.ru

Źródła:

eng.mil.ru: Su-35S squadron to be introduced in the Western MD aviation regiment

alert5.com: Su-35s being deployed near Russia?s border with Finland

eng.mil.ru: Crews of the Eastern MD bomber aviation finished their transition training for the new fighter-bombers Su-34

bmpd.livejournal.com: ??? ?????? ???????? ??? ??? ????????? ??????????????? ??-34

Czytaj także:

Rosja rozmieściła w Syrii myśliwce Su-35S

Myśliwce wielozadaniowe Su-35S dla Chin

Su-35S dla Indonezji

Syria: Incydent z udziałem amerykańskiego i rosyjskiego lotnictwa

Rosyjskie bombowce Su-34 na Białorusi

Jordania zainteresowana zakupem bombowców taktycznych Su-34? [WIDEO]

Rosjanie użyli bombowców do zniszczenia zatoru rzecznego [WIDEO]

Rosyjskie myśliwce w Arktyce

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.