INS Chakra(S71). / Wikimedia Commons.

Rosja oskarża Indie o wpuszczenie Amerykanów na jej atomowy okręt podwodny

W dniu 9 listopada br. rosyjski dziennik Kommiersant oskarżył władze w New Delhi o ?bezprecedensowy skandal? przyzwalając wejść na pokład wydzierżawionego od Rosji atomowego okrętu podwodnego INS Chakra (S71) przedstawicielom US Navy, co mogło doprowadzić do udostępnienia Amerykanom niejawnych informacji na temat okrętu.

W czwartek, 9 listopada br. na łamach rosyjskiego dziennika Kommiersant pojawiła się informacja o ?bezprecedensowym skandalu? na linii Moskwa-New Delhi. Według dziennika, powołującego się na źródła na stronie strategypage.com, władze rosyjskie podejrzewają, że Hindusi łamiąc warunki leasingu dotyczące wydzierżawionego od Rosji atomowego, myśliwskiego okrętu podwodnego INS Chakra (S71), pozwolili na wejście na jej pokład przedstawicielom amerykańskiej Marynarki Wojennej (US Navy), którzy zapoznali się z systemami okrętowymi o których informacje dla stron trzecich są niejawne.

Według Kommiersanta incydent grozi poważnym skomplikowaniem negocjacji dotyczących zarówno dzierżawy drugiego atomowego okrętu podwodnego (czytaj więcej: Drugi rosyjski atomowy okręt podwodny dla Indii?), jak i innych wspólnych projektów w dziedzinie współpracy wojskowo-technicznej, zwłaszcza że w grudniu br. wizytę w Indiach ma złożyć wicepremier i wiceminister obrony FR Dmitrij Rogozin, odpowiedzialny w resorcie za zakupy uzbrojenia. Należy podkreślić, że Indie są jednym z największych importerów rosyjskiej broni i uzbrojenia na świecie.

Dziennik próbował zdobyć oficjalny komentarz w sprawie ze strony Federalnej Służby Współpracy Wojskowo-Technicznej FR (FSWTS), Zjednoczonej Korporacji Stoczniowej, państwowego koncernu zbrojeniowego AO RosOboronEksport oraz Ambasady Republiki Indii w Moskwie, lecz instytucje te milczą. Kommiersant twierdzi jednak, że źródła rządowe nieoficjalnie potwierdziły, że indyjscy partnerzy popełnili ostatnio kilka „nieprzyjaznych działań wobec Federacji Rosyjskiej”.

Według nich, delegacja US Navy miała złożyć wizytę na lotniskowcu INS Vikramaditya, będącym eks-sowieckim Admirałem Gorszkowem, zmodernizowanego typu Kijew, co doprowadziło do złożenia oficjalnego protestu przez urzędników rosyjskiej ambasady w Indiach. Jednakże w tym wypadku, Rosjanie musieli uznać, że okręt jest własnością Indii, dlatego roszczenia nie miały żadnych wskazań prawnych, ale następnym „przystankiem” Amerykanów był dzierżawiony od Rosji okręt podwodny INS Chakra (S71). Dyrektor jednej z rosyjskich stoczni skomentował sprawę dla dziennika bagatelizując wydźwięk techniczno-wojskowy incydentu, gdyż według niego na okręcie nie ma rysunków technicznych ani dokumentacji, bez których trudno jest ?zrozumieć? systemy pokładowe, więc teoretycznie nie ma problemu. Według niego problem leży natomiast po stronie politycznej, a pytanie brzmi: dlaczego Hindusi na to pozwolili? Inny rozmówca Kommiersanta powiedział, że wśród delegacji US Navy mogli znajdować się specjaliści techniczni, którzy mogli chcieć wynieść jakieś niejawne informacje.

Visakhapatnam, Andhra Pradesh, Indie.

Jednostka znajduje się obecnie w bazie okrętów podwodnych, w stanie Andhra Pradesh we wschodnich Indiach, gdzie czeka na wejście do suchego doku lokalnej stoczni wojennej, oczekując na naprawy. W dniu 3 października br. okręt wykonując manewry w wodzie uszkodził kopułę sonarową (według dziennika The Hindu w kopule powstał 1,5 metrowy otwór), znajdującą się w sekcji dziobowej, która jest wykonana z tytanu, metalu bardzo trudnego do obróbki mechanicznej i wymagającego zarówno specjalistycznych maszyn, jak i siły roboczej (czytaj więcej: Indie: Atomowy okręt podwodny INS ?Chakra? uszkodzony). Okręt był wizytowany w związku z tym przez rosyjskich specjalistów stoczniowych, którzy pomogli w ocenie uszkodzeń. Wykazali, że okręt nie musi być transportowany do Rosji, a wszystkie naprawy mogą być przeprowadzone w kraju.

NS Chakra (S71) projektu 971IM Szczuka-B (w kodzie NATO: Akula-III) został wydzierżawiony od Marynarki Wojennej Rosji (WMF) w 2012 roku na 10 lat (pod rosyjską banderą nosił nazwę RFS Nerpa (K-152) ? przyp. red.). Rozpoczęcie budowy okrętu miało miejsce w 1989 roku w stoczni Amurskij Sudostroitielnyj Zawod w Komsomolsku nad Amurem, a wejście do służby w WMF w 2009 roku. W dniu 8 listopada 2008 roku podczas rejsu akceptacyjnego na Morzu Japońskim zdarzył się tragiczny w skutkach wypadek, w którym śmierć poniosło 20 osób (trzech marynarzy i siedemnastu pracowników stoczni), a 21 innych trafiło do szpitala, po tym jak przypadkowo do jednego z przedziałów została wtłoczona trująca mieszanka freonu R-114B2 (w Rosji znanego pod nazwą ?chładon?) i tetrachloretylenemu.

To nie pierwszy w ostatnim czasie zgrzyt na linii Moskwa-New Delhi w zakresie obronności. W dniu 20 października br. pojawiły się informacje, że najwyższe dowództwo Sił Powietrznych Indii (IAF) naciska na Ministerstwo Obrony, aby zakończyć współpracę z Rosją w ramach programu FGFA, który ma wyłonić przyszły wielozadaniowy myśliwiec 5. generacji (czytaj więcej: Indie: Siły Powietrzne chcą zakończenia współpracy z Rosją nad myśliwcem 5. generacji), natomiast w sierpniu br. Marynarka Wojenna (Bh?rat?ya Nau Sen?) uznała, że zakupione przez nią rosyjskie samoloty pokładowe MiG-29K i MiG-29KUB są zbyt delikatne na trudną służbę na lotniskowcu.

Źródło:

kommersant.ru: Chakra ????????? ?? ??? ???????

Czytaj także:

Indie: Rusza produkcja seryjna lekkiego śmigłowca szturmowego LCH

Indie wycofały ze służby wszystkie samoloty patrolowe Tu-142MK-E

Indie i Brazylia wycofują ze służby lotniskowce

Bombaj: Fregata rakietowa przewróciła się w suchym doku [WIDEO]

Rosja rozpoczęła prace nad zmodernizowanym okrętem podwodnym proj. 955B Boriej-B

Rosja: Wodowanie atomowego lodołamacza NS ?Sibir? [WIDEO]

Przyszłość okrętu podwodnego ORP ?Orzeł? pod znakiem zapytania po pożarze

General Dynamics? Electric Boat Division zaprojektuje nowe strategiczne okręty podwodne US Navy

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.