Obwód kaliningradzki / Wikimedia Commons.

Rosja potwierdza rozmieszczenie rakiet Iskander w obwodzie kaliningradzkim

Rosyjskie MON potwierdziło wcześniejsze doniesienia medialne o rozmieszczeniu w obwodzie kaliningradzkim wyrzutni taktycznych rakiet balistycznych 9K720 Iskander-M.

W dniu 8 października br. rzecznik prasowy MON FR, gen. Igor Konaszenkow poinformował o czasowym rozmieszczeniu w obwodzie kaliningradzkim wyrzutni taktycznych rakiet balistycznych 9K720 Iskander-M. Generał potwierdził tym samym doniesienia estońskiego portalu informacyjny News EER i przedstawicielstwa amerykańskiego wywiadu wojskowego o użyciu cywilnego statku towarowego Ambal typu rorowiec (ro-ro cargo ship), przystosowanego do transportu i rozładunku pojazdów kołowych, do przerzucenia tychże wyrzutni z Ust-Ługa (obw. leningradzki) do Bałtyjska (obw. kaliningradzki). Wyrzutnie należą do 26. Brygady Rakietowej, stacjonującej w miejscowości Ługa, która została przezbrojona w nie od 2011 roku. Ambal wyruszył z transportem rakiet w dniu 6 października br.

Te jednostki rakietowe były już rozmieszczane kilkukrotnie [w obwodzie kaliningradzkim ? przyp. red.] i będą rozmieszczone jako część ćwiczeń wojskowych rosyjskich sił zbrojnych. ? oświadczył gen. Konaszenkow.

Generał dodał, że jedna z wyrzutni została celowo wystawiona na sfotografowanie przez amerykańskiego satelitę rozpoznawczego:

Nie trzeba było czekać zbyt długo. Nasi amerykańscy partnerzy potwierdzili swoje odkrywcze starania.

Według raportów magazynu Diplomaatia, w obwodzie kaliningradzkim w takie wyrzutnie jest uzbrojona także 152. Gwardyjska Brygada Rakietowa z Czerniachowska, o czym ma przekonanie część państw NATO, w tym Polska (czytaj więcej: NYT: W obwodzie kaliningradzkim rozmieszczono broń nuklearną?)

Przeciwko rozmieszczeniu rakiet balistycznych w obwodzie kaliningradzkim zaprotestowała stanowczo Litwa. Szef MSZ tego kraju, Linas Linkevičius podczas briefingu prasowego oświadczył, że krok Rosjan zwiększa nie tylko napięcie w regionie, ale także potencjalnie narusza międzynarodowe traktaty ograniczające rozmieszczenie rakiet balistycznych o zasięgu ponad 500 kilometrów. Według ministra, niektóre modyfikacje zwiększają zasięg rażenia systemu do 700 km, przez co zagrożony jest Berlin*.

*Litewski minister mógł mieć na myśli możliwość przerzucenia do obwodu kaliningradzkiego wersji systemu oznaczonej jako Iskander-K z rakietą manewrującą R-500 o zasięgu co najmniej 500 km, która znajduje się w fazie testów. Jednak nie jest ona rakietą balistyczną, więc integracja jej z wyrzutnią Iskander ma na celu ominięcie traktatu INF (Treaty on Intermediate-range Nuclear Forces ? Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu). ? przyp. red.

Rozmieszczenie systemu nastąpiło wraz ze wzrostem rosyjskiej aktywności wojskowej w regionie Morza Bałtyckiego, czego wyrazem było naruszenie bądź zbliżenie się do przestrzeni powietrznej Finlandii, Estonii i Łotwy myśliwców Su-27 i bombowców Su-24M (czytaj więcej: Rosjanie dwa razy naruszyli przestrzeń powietrzną Finlandii? oraz: Wzrost rosyjskiej aktywności wojskowej w pobliżu krajów bałtyckich).

Źródło:

news.eer.ee: Russia transporting Iskander missile system to Kaliningrad

Reuters: Russia moves nuclear-capable missiles into Kaliningrad

9K720 Iskander-M by Ralph1989.

9K720 Iskander-M by Ralph1989.

9K720 Iskander-M (w kodzie DIA/NATO: SS-26 Stone; indeks GRAU: 9K720) jest to rosyjski, lądowy pocisk balistyczny krótkiego zasięgu (Short-Range Ballistic Missile; SRBM) na mobilnej platformie samochodowej z wyrzutnią typu TEL (transporter-erector-launcher) o zasięgu do 500 km. W tej wersji dwa pociski balistyczne 9M723K1 są naprowadzane na cel bezwładnościowo (z naprowadzaniem optycznym w fazie terminalnej) z dokładnością CEP (circular error probable) do 5?7 metrów i mogą być uzbrojone w głowicę kasetową, odłamkowo-burzącą, paliwową lub penetrującą. Platformą samochodową jest opracowana w 2000 roku białoruska ciężarówka 8×8 MZKT-79306 Astrolog (9P78E), która jest częścią całego systemu pojazdów składającego się z: samochodu załadowczego 8×8 MZKT-79306 Astrolog (9P78E), samochodów 6×6 KaMAZ (9T250E) pełniących różne funkcje ? pojazdu dowodzenia, pojazdu obsługi technicznej, stacji diagnostyczno-remontowej oraz stacji przetwarzania informacji. Rakiety produkowane są w Wotkińskich Zakładach Budowy Maszyn, sprzęt naziemny w Wołgogradzkich Zakładach im. Barykady, a nad całością systemu czuwa KBM (Konstruktorskoje Biuro Maszinostrojenia) z Kołomny.

Czytaj także:

Rosja rozmieściła system S-300WM Antiej-2500 w Syrii

Polskie czołgi trafią na Łotwę?

Potencjał systemu obronnego Polski wobec zagrożenia ze strony Federacji Rosyjskiej

Chińscy marines w obwodzie kaliningradzkim

Wojsko Polskie w krajach bałtyckich?

FT: Wojska NATO trafią do przesmyku suwalskiego

Putin: Rosja zareaguje na tarczę antyrakietową w Polsce i Rumunii

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.