UR-100NUTTH / http://ukraina.mirtesen.ru/blog

Rosja przetestowała hipersoniczny pojazd szybujący Ju-71?

W dniu 25 października br. rosyjskie Wojska Rakietowe Strategicznego Przeznaczenia (RWSN) przeprowadziły udany test międzykontynentalnej rakiety balistycznej UR-100NUTTH, który prawdopodobnie przenosiła hipersoniczny pojazd szybujący Ju-71 (HGV), powstający w ramach programu o nazwie 4202.

Wikimedia Commons.

Wikimedia Commons.

Agencja Interfax otrzymała potwierdzenie od Departamentu Informacji i Komunikacji Masowej Ministerstwa Obrony Rosji o udanym teście międzykontynentalnej rakiety balistycznej UR-100NUTTH (w kodzie DIA/NATO: SS-19 Mod.3 Stiletto; indeks GRAU: 15A30). Rakieta została wystrzelona o godz. 11:58 czasu moskiewskiego (08:58 czasu uniwersalnego) z bazy rakietowej Dombarowskij (miasto zamknięte ZATO Komarowskij) podporządkowanej 13. Dywizji Rakietowej (JW 68545) w obwodzie orenburskim (leżacej niedaleko miejscowości Jasnyj ? patrz mapka). Zgodnie z komunikatem MO FR, ładunek rakiety pomyślnie uderzył w wyznaczony cel na poligonie Kura na Kamczatce.

Testy z hipersonicznymi pojazdami szybującymi (HGV; hypersonic glide vehicle) Rosja prowadzi od 25 lat. W lutym i marcu 1990 roku przeprowadzono próby z Ju-70/102E w Bajkonurze. Kolejne testy odbyły się w styczniu 2001 roku oraz lutym 2004 roku. W grudniu 2011 roku testowano poprawioną wersję, oznaczoną jako Ju-71. Od września 2013 roku próby prowadzone są z bazy Dombarowskij. Dwa testy z 2014 i 2015 roku, jak i wszystkie wcześniejsze były nieudane.

Z kolei w dniu 19 kwietnia br. podobna rakieta, UR-100NUTTH, miała pomyślnie ? po raz pierwszy ? wynieść Ju-71. Oznaczałoby to przełom, gdyż Ju-71 ma być przeznaczony dla ciężkich rakiet balistycznych nowej generacji RS-28 Sarmat/OKR Sarmat, której wizualizację dopiero co zaprezentowano (czytaj więcej: Rosja ujawniła wizualizację międzykontynentalnej rakiety balistycznej Sarmat). Warto dodać, że test samej rakiety UR-100NUTTH nie miałby sensu z uwagi na plany całkowitego wycofania ich ze służby na rzecz nowych.

Źródła:

interfax.ru: ???????? ?????? ????????? ???????? ???? ??? „??????”

russianforces.org: Reports of a Project 4202 flight test

Czytaj także:

Rosja: Atomowy okręt podwodny specjalnego przeznaczenia wyszedł na próby [WIDEO]

Rosyjski okręt podwodny proj. 949A Antiej testuje uzbrojenie rakietowe

Rosja odpaliła trzy rakiety balistyczne naraz

Rosja: Podwójny test rakiety balistycznej Buława

Rozwój oraz dalsze perspektywy dla rosyjskich strategicznych systemów balistycznych po rozpadzie ZSRR

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.