Jak poinformowała agencja prasowa TASS, rosyjskie Ministerstwo Obrony wykluczyło projekt kolejowej wyrzutni międzykontynentalnych rakiet balistycznych (BŻRK) typu RS-24 Barguzin z Państwowego Programu Zbrojeniowego na lata 2018-2027, na rzecz rozwoju ciężkiej rakiety RS-28 Sarmat oraz mniejszej RS-26 Rubież.
W środę, 6 grudnia br. agencja prasowa TASS, powołując się na swoje źródła w Ministerstwie Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowała, że prace nad projektem kolejowej wyrzutni międzykontynentalnych rakiet balistycznych (bojewoj żeleznodorożnyj rakietnyj kompleks; BŻRK) typu RS-24 Barguzin w ramach Państwowego Programu Zbrojeniowego na lata 2018-2027 zostały wstrzymane z powodu braku odpowiedniego finansowania.
Zamiast tego, rosyjskie MON chce skupić się na rozwoju ciężkiej, międzykontynentalnej rakiety balistycznej RS-28 Sarmat oraz rakiety balistycznej RS-26 Rubież o zmniejszonym zasięgu. Jak informował wcześniej dziennik Rossijskaja Gazieta, kwestia rozwoju kolejowej wyrzutni dla rakiet balistycznych nowej generacji została wstrzymana przynajmniej na najbliższą przyszłość.
Źródło w rosyjskim MON ujawniło, że projekt RS-24 Barguzin został wstrzymany już na jesieni ubiegłego roku, po przeprowadzeniu ostatnich testów pop-up w Plesiecku wielogłowicowych rakiet balistycznych RS-24 Jars (w kodzie DIA/NATO: SS-27 Mod 2; indeks GRAU: 15Zh67), które miały stanowić główny element nowego systemu.
Mobilny, kolejowy system ICBM będzie wyłączony z nowego państwowego programu zbrojeniowego do 2027 roku z powodu braku finansowania: nie ma wystarczających funduszy na sfinansowanie wszystkich programów rakietowych dla Wojsk Rakietowych Przeznaczenia Strategicznego, a Rosja poświęciła projekt Barguzina na czas, który zostanie poświęcony rakietom Sarmata i Rubież, objętymi w nowym programie państwowym. ? czytamy w oświadczeniu przesłanym agencji TASS.
Inne źródło w kompleksie militarno-przemysłowym poinformowało w maju 2016 roku, że dokumentacja techniczna systemu RS-24 Barguzin była już gotowa, a inżynierowie zaczęli tworzyć poszczególne elementy systemu. Planowano wówczas, że 13. Dywizja Rakietowa (JW 68545) w obwodzie orenburskim otrzyma pięć pułków nowych BŻRK i rozpocznie dyżury operacyjne na początku lat 20. XXI wieku.
Przypomnijmy, że prace nad systemem ruszyły w 2013 roku na polecenie prezydenta Władimira Putina. Zgodnie z wytycznymi, każdy kompleks miał składać się z sześciu międzykontynentalnych rakiet balistycznych, umieszczonych w 24-metrowej długości specjalnych wagonach o ładowności do 60 ton, co oznacza, że jeden skład kolejowy równałby się jednemu pułkowi rakietowemu. System miał być następcą międzykontynentalnej rakiety balistycznej RT-23UTTH Mołodiec (w kodzie DIA/NATO: SS-24V Scalpel Mod.3; indeks GRAU: 15Zh61) na wyrzutni kolejowej BŻRK 19P961 o zasięgu 11.000 km, która była operacyjna w latach 1989-2008.
Kolejowa wyrzutnia międzykontynentalnych rakiet balistycznych RT-23UTTH Mołodiec w Centralnym Muzeum Transportu Kolejowego Federacji Rosyjskiej w Sankt Petersburgu. / Wikimedia Commons (Witalij W. Kuźmin; CC-BY-SA 4.0).
Zamiast Barguzina…
Trzy lata wcześniej ruszyły jednak prace nad następcą ciężkich rakiet balistycznych R-36M2 Wojewoda (w kodzie DIA/NATO: SS-18 Satan; indeks GRAU: 15A18), którego program notuje ciągłe opóźnienia: pierwotnie, RS-28 Sarmat (oznaczanie Państwowego Centrum Rakietowego im. akademika W. P. Makiejewa: OKR Sarmat) miała być gotowa już w 2014 roku, potem datę ukończenia przesuwano na czerwiec i październik 2015 roku (czytaj więcej: Prototyp rakiety Sarmat w październiku?). W międzyczasie pojawiły się informacje o nieudanych dotychczas testach hipersonicznego pojazdu szybującego (HGV; hypersonic glide vehicle) Ju-71 w ramach programu o nazwie 4202, który miałby stanowić głowicę bojową przyszłej rakiety (czytaj więcej: Hipersoniczny pojazd szybujący Ju-71 jako broń strategiczna Rosji?). Z kolei w październiku 2016 roku ujawniono wizualizację nowej rakiety i poinformowano o przeprowadzaniu testu silnika pierwszego stopnia rakiety, oznaczonego jako PDU-99 w sierpniu tego samego roku (czytaj więcej: Rosja ujawniła wizualizację międzykontynentalnej rakiety balistycznej Sarmat). Na początku br. poinformowano o planowanych testach pop-up latem tego samego roku (czytaj więcej: Testy w locie ciężkiej rakiety balistycznej Sarmat jeszcze w tym roku?), ale i wówczas nie dotrzymano terminów, a najnowsze zapowiedzi Rosjan mówią o połowie 2018 roku.
Wizualizacja RS-28 Sarmat (OKR Sarmat) i R-29RMU Siniewa/RSM-54 (w kodzie DIA/NATO: SS-N-23 Skiff; indeks GRAU: 3M27) odpalonej z okrętu podwodnego projektu 667BDRM Delfin (w kodzie NATO: Delta IV). / fot. makeyev.ru
Rosja prowadzi również prace nad mniejszą rakietą o nazwie RS-26 Rubież (w kodzie NATO: SS-X-31), której pierwszy test przeprowadzono w dniu 6 czerwca 2012 roku. Rakieta ma relatywnie małe gabaryty, tj. 12 metrów długości i 36 ton masy startowej, a nośnikiem ma być sześcioosiowy transporter-wyrzutnia MZKT-27291. Zasięg oceniany na tylko 5.800 km jest określany jako próby obejścia przez Kreml porozumień INF (Treaty on Intermediate-range Nuclear Forces; Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu), by posiadać system rakietowy o zasięgu zbliżonym do maksymalnego dla zakazanych rakiet. RS-26 Rubież jest z tego powodu źródłem sporu na linii Waszyngton-Moskwa, a trzy tygodnie temu dziennik The Wall Street Journal poinformował, że Stany Zjednoczone kładą podwaliny pod budowę nowych rakiet pośredniego zasięgu (Intermediate-Range Ballistic Missile; IRBM), które mają być odpowiedzią m.in. na ten system, jeśli Kreml nie zrezygnuje z dalszych prac nad jego wdrożeniem (czytaj więcej: USA opracują nowe rakiety pośredniego zasięgu w odpowiedzi na zbrojenia Rosji?).
Domniemany wygląd pocisku balistycznego RS-26 Rubież i jego nosiciel, czyli podwozie MZKT-27291 produkcji białoruskiej. / Źródło: militaryrussia.ru
Źródło:
tass.com: Russia excludes rail-mobile ICBM system from armament, focuses on Sarmat missile
Czytaj także:
Ćwiczenia rosyjskiej triady nuklearnej [WIDEO]
Rosja testowała eksperymentalne głowice dla rakiety balistycznej Jars
Ochrona anty-sabotażowa rosyjskich Wojsk Rakietowych Strategicznego Przeznaczenia
Rakiety Topol do wycofania w 2021 roku
Rozwój oraz dalsze perspektywy dla rosyjskich strategicznych systemów balistycznych po rozpadzie ZSRR
Rosja odpaliła trzy rakiety balistyczne naraz
USA powrócą do pomysłu mobilnych wyrzutni rakietowych?