Fot. KazanFirst.

Rosja: Roll-out pierwszego zmodernizowanego bombowca strategicznego Tu-160M2 [FOTO]

W dniu 16 listopada br. w Kazańskim Zjednoczeniu Przemysłu Lotniczego imienia S. P. Gorbunowa odbyła się oficjalna prezentacja pierwszego egzemplarza zmodernizowanego bombowca strategicznego Tu-160M2.

Kazań, Tatarstan, Rosja. / Wikimedia Commons.

W czwartek, 16 listopada br. w należącym do Kompanii Tupolewa, Kazańskim Zjednoczeniu Przemysłu Lotniczego imienia S. P. Gorbunowa (KAPO) w Kazaniu (Tatarstan) odbyła się oficjalna prezentacja pierwszego egzemplarza zmodernizowanego bombowca strategicznego Tu-160M2 (w kodzie NATO: Blackjack).

Jak poinformował portal KazanFirst, samolot został wytoczony z nowego hangaru, zbudowanego w ramach programu wsparcia Ministerstwa Obrony FR, mającego na celu zwiększenie mocy produkcyjnych zakładów KAPO pod wznowienie produkcji seryjnej bombowców strategicznych. Oblot zmodernizowanego ponaddźwiękowego bombowca, reprezentującego typ największych bojowych samolotów świata, zaplanowano na luty 2018 roku. Równolegle, Kompania Tupolewa rozpoczęła przygotowania do budowy kolejnych prototypów, opartych o zbudowane od zera kadłuby, w przeciwieństwie do zaprezentowanego Tu-160M2, który powstał o istniejący kadłub, który pozostał w zakładach po wstrzymaniu produkcji tych samolotów w 1994 roku.

Montaż pierwszego Tu-160M2 rozpoczął się w styczniu br., a informacja ujrzała światło dzienne w związku z wizytą w KAPO ministra obrony FR, gen. Siergieja Szojgu, który zapoznał się na miejscu m.in. z najnowszymi maszynami ELU-24, przeznaczonymi do wykonywania prac związanych z obróbką i spawaniem wielkogabarytowych elementów centropłata ze stopów tytanu w osłonie argonowej, gdyż kadłuby zmodernizowanych bombowców będą wykonane z tego stopu w 25% (czytaj więcej: Rosja: Rozpoczęto montaż pierwszego bombowca strategicznego Tu-160M2).

Według Kompanii Tupolewa, Tu-160M2 mają otrzymać ok. 40% nowego wyposażenia, w tym nową awionikę (m.in. system astronawigacji ANS-2009, opracowany przez Konciern Radioelektronnyje Tiechnołogii KRET ? przyp. red.), systemy samoobrony i walki radioelektronicznej (WRE), co ma zwiększyć efektywność bojową zmodernizowanych maszyn w porównaniu z pierwowzorem nawet 2,5 raza.

O potrzebie rozbudowy floty największych samolotów bojowych świata informował pod koniec maja 2015 roku ówczesny dowódca rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych (WKS) gen. por. Wiktor Bondariew. Zapowiedział wówczas zakup co najmniej 50 zmodernizowanych bombowców Tu-160M (Tu-160M2?), którego pierwszy prototyp wzbił się w powietrze w dniu 16 listopada 2014 roku. Tamta modernizacja objęła nowe systemy radiolokacyjne oraz awionikę (czytaj więcej: Rosja rozbuduje flotę największych bombowców strategicznych). W chwili obecnej, na uzbrojeniu WKS znajduje się 15 egzemplarzy Tu-160, zbudowanych jeszcze w czasach sowieckich i podlegających 121. Gwardyjskiemu Sewastopolskiemu Pułkowi Bombowców Ciężkich i stacjonujących w 6950. Bazie Lotniczej w Engels (obwód saratowski).

ZDJĘCIA:

Fot. KazanFirst.

Fot. KazanFirst.

Fot. KazanFirst.

Fot. KazanFirst.

Źródła:

KazanFirst: ????? ??-160?2 ???????? ?? ?????-????????????? ??????? ? ????

lenta.ru: ????? ??-160?2 ???????? ???????

Czytaj także:

Rosja: Powstanie szturmowa wersja bombowca Su-34?

Ćwiczenia rosyjskiej triady nuklearnej [WIDEO]

Rosjanie rozpoczęli montaż wojskowych śmigłowców Mi-38T

Rosja: Samoloty szkoleniowe SAT SR-10 wejdą niebawem do służby

?Zapad 2017?: Katastrofa bombowca dalekiego zasięgu Tu-22M3 [FOTO]

Oficjalna prezentacja myśliwca MiG-35 [FOTO+WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.