Źródło: Wikimedia Commons

Rosja rozbuduje flotę największych bombowców strategicznych

Rosjanie zapowiedzieli, że siły powietrzne (WWS) otrzymają co najmniej 50 egzemplarzy bombowców strategicznych Tu-160 (w kodzie NATO: Blackjack). Poinformował o tym dowódca WWS, gen. por. Wiktor Bondariew. Wcześniej, minister obrony Siergiej Szojgu, podczas wizyty w zakładach Tupolewa w Kazaniu wyraził zapotrzebowanie na wznowienie produkcji tych ciężkich maszyn.

Gen. por. Wiktor Bondariew w wywiadzie dla agencji ITAR-TASS powiedział, że:

Naczelny dowódca (prezydent Władimir Putin – przyp. red.) i minister obrony podjęli decyzję o wznowieniu produkcji samolotów Tu-160M. Przemysł potwierdził istnienie możliwości ponownego wznowienia produkcji tych bombowców. Co najmniej 50 egzemplarzy zostanie zakupionych, aby pokryć koszty uruchomienia linii produkcyjnej.

Z kolei pod koniec kwietnia br., szef rosyjskiego MON, Siergiej Szojgu podczas wizyty w Kazańskim Zjednoczeniu Przemysłu Lotniczego imienia S. P. Gorbunowa, gdzie produkowane były bombowce Tupolewa zapowiedział wznowienie produkcji największego bombowca na świecie:

Tu-160 to unikatowa maszyna, która wyprzedza czasy o kilka dziesięcioleci i jej potencjalne możliwości konstrukcyjne do tej pory nie zostały wykorzystane w pełnym zakresie. Jeszcze nikt nie wymyślił lepszego samolotu ponaddźwiękowego.

Rewelacje ze strony rosyjskich oficjeli zbiegają się w czasie z programem modernizacyjnym tych maszyn rozpoczętym w 2012 roku, który jednak przebiega dość powoli. Pierwszy zmodernizowany Tu-160M wzbił się w powietrze w dniu 16 listopada 2014 roku i wykonał lot trwający 2 godziny 40 minut. W ramach tej modernizacji samolot otrzymał zupełnie nowe systemy radiolokacyjne oraz awionikę.

Obecnie na uzbrojeniu WWS znajduje się 15 bombowców strategicznych Tu-160 podlegających 121. Gwardyjskiemu Sewastopolskiemu Pułkowi Bombowców Ciężkich i stacjonują w 6950. Bazie Lotniczej w Engels (obwód saratowski).

Tu-160 by Ralph1989

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.