Fot. Służba prasowa Floty Czarnomorskiej.

Rosja rozmieściła system obrony wybrzeża K-300P Bastion-P nad Morzem Czarnym

W dniu 15 marca br. służba prasowa rosyjskiej Floty Czarnomorskiej poinformowała, że w ramach weryfikacji nowej bazy morskiej w Noworosyjsku zostały rozmieszczone kompleksy rakietowe systemu obrony wybrzeża K-300P Bastion-P.

Noworosyjsk, Kraj Krasnodarski, Rosja. / Wikimedia Commons.

W środę, 15 marca br. na serwisie internetowym rosyjskiej telewizji Zwiezda ukazała się informacja służby prasowej Floty Czarnomorskiej, oznajmiająca, że w ramach weryfikacji nowej bazy morskiej w Noworosyjsku zostały rozmieszczone kompleksy rakietowe systemu obrony wybrzeża K-300P Bastion-P. Wcześniej o rozmieszczeniu kompleksów K-300P Bastion-P w tym rejonie informował rosyjski minister obrony, gen. Siergiej Szojgu.

Jak wyjaśnił kierownik działu wsparcia informacyjnego Floty Czarnomorskiej, Wiaczesław Truchaczew, zostały przeprowadzone tzw. ?elektroniczne starty? rakiet manewrujących systemu Bastion-P na cele powierzchniowe, podczas symulowania działań sił amfibijnych z udziałem 10 okrętów wojennych na wybrzeżu Morza Czarnego.

W ćwiczeniach wzięły udział także załogi trałowców oraz małych okrętów rakietowych projektu 1241 Mołnia do zwalczania okrętów podwodnych z 41. Brygady Okrętów Rakietowych. Wideo ze strzelań rakietowych z użyciem systemu K-300P Bastion-P dostępne jest TUTAJ.

K-300P Bastion-P (w kodzie DIA/NATO: SSC-5 Stooge) jest to rakietowy system obrony wybrzeża, wyposażony w przeciw-okrętowe, ponaddźwiękowe pociski manewrujące P-800 Oniks/Jachont (SS-N-26 Strobile) o zasięgu 300 km. Rozwój systemu rozpoczęto w 1990 roku, a przyjęcie do służby nastąpiło dopiero w 2010 roku. Pierwsze 3 baterie otrzymała Flota Czarnomorska (11. Samodzielna Brygada Obrony Wybrzeża w Anapa, a po rozpoczęciu rosyjskiej okupacji trafiły na Krym), później wyeksportowano po dwie baterie do Wietnamu i Syrii.

W październiku ub. r. pojawiły się informacje o planach rozmieszczenia baterii systemu w obwodzie kaliningradzkim (czytaj więcej: ?Izwiestija?: Więcej rakiet manewrujących do obwodu kaliningradzkiego), a pierwsze z nich trafiły także pod koniec listopada ub. r. na sporne z Japonią Wyspy Kurylskie, co zapowiadano w maju tego samego roku (czytaj więcej: Militaryzacji Wysp Kurylskich ciąg dalszy). W tym samym czasie pierwsze strzelania z użyciem Bastion-P przeprowadziły jednostki Floty Oceanu Spokojnego (czytaj więcej: Bojowe strzelanie systemu obrony wybrzeża K-300P Bastion-P [ZDJĘCIA]). Wcześniej, bo w połowie listopada ub. r. po raz pierwszy system został użyty bojowo w Syrii, dość nietypowo, ponieważ przeciwko celom lądowym (czytaj więcej: Syria: Zmasowany atak rakietowy i lotniczy sił rosyjskich [WIDEO]).

Fot. Służba prasowa Floty Czarnomorskiej.

Źródło:

tvzvezda.ru: ?????????? ?? ?????????? ????????? ????????? ?? ????????? ??????? ????

Czytaj także:

Marynarka Wojenna Rosji podsumowuje strzelania rakietowe w 2016 roku

Rosja testuje zmodernizowane transportery ATV w Arktyce [FOTO]

Rosja przetestowała wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet 9K512 Uragan-1M [WIDEO]

Rosja: Ćwiczenia Wojsk Rakietowych Strategicznego Przeznaczenia przy granicy z Chinami

Rosja rozpoczęła modernizację rakiet Iskander-M

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.