Czołgi podstawowe nowej generacji T-14 Armata podczas Defilady Zwycięstwa w Moskwie w dniu 9 maja 2016 roku. / fot. Witalij W. Kuźmin (domena publiczna).

Rosja: UralWagonZawod rozpocznie produkcję nowych armat czołgowych

Rosyjski dziennik Izwiestija poinformował, że Korporacja Naukowo-Produkcyjna (NPK) UralWagonZawod rozpocznie produkcję seryjną nowych armat przeznaczonych dla czołgów podstawowych T-14 Armata, T-90MS Tagił i T-72B3 oraz niszczyciela czołgów 2S25 Sprut-SDM.

Jak poinformował dziennik Izwiestija w dniu 25 listopada br. Korporacja Naukowo-Produkcyjna (NPK) UralWagonZawod z Niżnego Tagiłu rozpocznie produkcję seryjną nowych armat przeznaczonych dla czołgów podstawowych T-14 Armata, T-90MS Tagił i T-72B3 oraz lekkiego niszczyciela czołgów 2S25 Sprut-SDM.

Fabryka nr 19 w Jekaterynburgu, należąca do NPK UralWagonZawod, dzięki nowym procesom produkcyjnym narzędzia wysokiej precyzji do szybkiego i dokładnego wiercenia, gwintowania i chromowania, jako jedyny zakład w Rosji może poszczycić się najwyższą jakością swoich produktów, czyli armat czołgowych. Dlatego zmodyfikowana linia produkcyjna obejmie wytworzenie na skalę seryjną nowych armat czołgowych 2A46M-5 (dla T-90MS Tagił, T-72B3 i 2S25 Sprut-SDM) oraz 2A82-1M (dla T-14 Armata). Dostawa pierwszych armat dla Ministerstwa Obrony FR jest planowana na 2017 rok.

Czołg podstawowy T-90MS podczas targów Russian Arms Expo 2013. /Fot. Aleksey Kitaev na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons.

Czołg podstawowy T-90MS podczas targów Russian Arms Expo 2013. /Fot. Aleksiej Kitajew na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons.

Według konstruktorów, zmodernizowane armaty cechują się celnością zwiększoną o 15-20% oraz redukcją gazów wylotowych, wytwarzanych w czasie oddawania strzału o 1,7 raza w porównaniu z wcześniejszymi wariantami i dlatego otrzymały marketingowe przezwisko ?snajper?.

Jak powiedział w wywiadzie dla gazety przedstawiciel koncernu, przygotowania do instalacji nowej linii produkcyjnej są w toku. Modernizacja istniejących stanowisk spawalniczych oraz rozpoczęcie niskoseryjnej produkcji nastąpi w przyszłym roku. Wszystkie prace zakończą się w ciągu trzech lat, a wtedy linia produkcyjna osiągnie maksymalne wartości:

Cały proces technologiczny w nowej hali produkcyjnej ? od produkcji komponentów i wiercenia do ostatecznego sprawdzenia produktu końcowego ? będzie zautomatyzowany. W szczególności: tokarki, strugarki i wiertarki zostały zastąpione przez wielofunkcyjne cyfrowe centrum produkcyjne. Nowoczesne zestawy spawalnicze zostaną wykorzystane do podniesienia jakości spawania i zmniejszą jego czas wykonywania. Wysoka precyzja palników plazmowych i wycinarek laserowych zostanie wykorzystana do produkcji detali z prefabrykatów. ? powiedział przedstawiciel producenta.

T-72B3M / T-72B4. Źródło: southfront.org

T-72B3M / T-72B4. Źródło: southfront.org

Jak powiedział gazecie redaktor naczelny czasopisma ?Arsenał Ojczyzny? Wiktor Murachowski, produkcja armat czołgowych to jedna z najbardziej skomplikowanych operacji technologicznych:

Każdy mikron jest tutaj ważny. Pozostałe operacje technologiczne związane z dalszą produkcją armaty czołgowej i montaż końcowy jej zamka zależy od precyzji i dokładności obróbki. Wszystkie te [procesy] zwiększają precyzję i żywotność armaty. Im jest mniejsze rozpraszanie strzału, tym armata wymaga przeprowadzenia mniejszej kalibracji.

Według redaktora, czołg T-90MS Tagił, uzbrojony w nową armatę 2A46M-5, znacznie przewyższy istniejące rosyjskie wozy bojowe uzbrojone w starą 2A46, ale także te, uzbrojone w armatę kalibru 120 mm standardu NATO, produkowane przez niemiecki koncern Rheinmetall AG w precyzji i sile ognia. Armata 2A46M-5 ma długość 6 metrów oraz kącie elewacji od -5° do +15° może wystrzelić do 8 pocisków na minutę i używa około 40 różnych typów amunicji, w tym amunicję przeciwpancerną ze zubożonym rdzeniem uranowym Ołów i Ołów-1, podkalibrową i przeciwpancerne pociski kierowane 9M119 Refleks (w kodzie DIA/NATO: AT-11 Sniper).

Z kolei 2A82-1M dla T-14 to, według Murachowskiego, najbardziej skuteczna obecnie armata rosyjska. Może korzystać z tej samej amunicji, co rodzina armat 2A46, ale posiada o 17% wyższą energię strzału niż ta, używana w niemieckim czołgu Leopard 2A6 i może wystrzelić do 13 razy na minutę, co jest światowym rekordem.

Lekki niszczyciel czołgów 2S25M Sprut-SDM1 podczas wojenno-techniczne forum ?Armia-2016?. / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0).

Lekki niszczyciel czołgów 2S25M Sprut-SDM1 podczas wojenno-technicznego forum ?Armia-2016?. / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0).

Źródło: izvestia.ru: ???????????????? ?????? ? ????? ????????????? ?????

Czytaj także:

Pakiet modernizacyjny dla T-80BW/U od UralWagonZawod

Pakiet modernizacji dla T-72 od UralWagonZawod ? KADEX 2016

Indie kupią ponad 400 czołgów T-90MS Tagił

Rosja chce odzyskać południowokoreańskie T-80U i BMP-3

Czołgi podstawowe T-90MS dla Wietnamu?

Rosyjskie MON zamówiło 100 czołgów T-14 Armata

Rosja zmodernizuje 150 czołgów T-72 do standardu T-72B3M (T-72B4)

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.