Artystyczna koncepcja radaru dalekiego zasięgu typu 5N86 Dniepr. / Wikimedia Commons.

Rosja uruchomi radar dalekiego zasięgu na Krymie

Dziennik Izwiestija poinformował, że Ministerstwo Obrony FR planuje ponowne uruchomienie radaru dalekiego zasięgu typu 5N86 Dniepr (w kodzie NATO: Hen House) w Sewastopolu.

Rosyjski dziennik, powołując się na swoje źródła w kompleksie wojskowo-przemysłowym poinformował, że MON FR planuje ponowne uruchomienie radaru dalekiego zasięgu typu 5N86 Dniepr w Sewastopolu. Według mediów, przywrócenie zdolności operacyjnych dawnej instalacji na Krymie związane jest z rosnącą aktywnością Stanów Zjednoczonych i Paktu Północnoatlantyckiego na Morzu Czarnym i Śródziemnym.

Według tych źródeł rozpatrywano dwie możliwości: budowę od podstaw radaru typu Woroneż (obecnie Rosja posiada trzy podtypy tychże radarów: 77Ja6 Woroneż-M, 77Ja6-DM Woroneż-DM i 77Ja6-WP Woroneż-WP ? przyp. red.), którego budowa zajęłaby nawet 10 lat i pochłonęła 1 mld USD albo gruntowną renowację istniejącego radaru typu 5N86 Dniepr, który od 1991 roku był dzierżawiony od Ukrainy i następnie wyłączony w 2008 roku. Podobny radar w Mikołajewie (przy granicy ze Słowacją i Węgrami), również dzierżawiony przez Rosjan po rozpadzie ZSRR, od 2009 roku Ukraińcy zaczęli wykorzystywać do cywilnej kontroli powietrznej.

Wschodnie skrzydło radary dalekiego zasięgu 5N86 Dniepr w Sewastopolu (stan na 2014 r.). / Wikimedia Commons.

Wschodnie skrzydło radaru dalekiego zasięgu 5N86 Dniepr w Sewastopolu (stan na 2014 r.). / Wikimedia Commons.

Budowę radaru dalekiego zasięgu typu 5N86 Dniepr (w kodzie NATO: Hen House) w Sewastopolu rozpoczęto około 1968 roku. Został uruchomiony w 1975 roku, a według innych źródeł pełne zdolności operacyjne uzyskał w dniu 16 stycznia 1979 roku. Zasięg operacyjny stacji wynosił 1.900 km dla obiektów o powierzchni minimum 1 m? (maksymalny ? 3.000 km) przy azymucie 120° i od 5° do 35° w elewacji. Do jego pracy potrzeba było 1,25 MW energii elektrycznej, a dwie anteny o wysokości 12 metrów i długości 250 metrów emitowały metrowe fale radiowe w odstępie 0,8 mikrosekundy.

Jeśli chodzi o region świata jaki obejmuje zasięg działania tej instalacji, jest to ogromny trójkątny obszar od Sewastopolu na południowy-zachód przez Bałkany, południowe Włochy aż do okolic Gibraltaru i Maroka, następnie na wschód przez północną Afrykę, Płw. Synaj i północne obszary Płw. Arabskiego oraz na północny-zachód przez Irak, Syrię, Turcję powracając na Krym. Oznacza to, że znaczny obszar Morza Śródziemnego jest w rejonie jego oddziaływania.

Plan radaru dalekiego zasięgu typu 5N86 Dniepr w Sewastopolu. / Wikimedia Commons.

Plan radaru dalekiego zasięgu typu 5N86 Dniepr w Sewastopolu. / Wikimedia Commons.

Pierwsze informacje dotyczące ponownego uruchomienia radaru na Krymie pojawiły się tuż po zajęciu półwyspu przez Rosjan w 2014 roku, jednak dopiero teraz po rozpatrzeniu technicznych i finansowych możliwości potwierdzono, że prace nad tym ruszą na dobre.

W październiku ubiegłego roku, Rosjanie informowali z kolei, że na północy kraju rozpoczęto budowę nowego pozahoryzontalnego radaru do ostrzegania przed atakiem rakietowym (czytaj więcej: Rosja buduje radar antyrakietowy w Arktyce).

Czytaj także:

Powstanie nowy radar dalekiego zasięgu na Alasce

Potężny radar i myśliwce na Morzu Południowochińskim

Jak wygląda tzw. tarcza antyrakietowa? [WIDEO]

Rozpoczęto budowę tarczy antyrakietowej w Polsce

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.