Ciężki, bojowy wóz piechoty T-15 (na pierwszym planie) i czołg podstawowy T-14. / fot. MO FR.

Rosja: Zamówienie na trzy bataliony czołgów T-14 i ciężkich bwp T-15

W dniu 10 lutego br. podczas wizyty w zakładach NPK UralWagonZawod w Niżnym Tagile, wiceminister obrony FR Jurij Borysow poinformował, że jego resort złożył zamówienie na 80 czołgów podstawowych 4. generacji T-14 Armata oraz 20 ciężkich, bojowych wozów piechoty T-15 Armata.

W sobotę, 10 lutego br. podczas wizyty w zakładach Korporacji Naukowo-Produkcyjnej (NPK) UralWagonZawod w Niżnym Tagile, wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej Jurij Borysow poinformował, że jego resort złożył zamówienie na 80 czołgów podstawowych 4. generacji T-14 Armata oraz 20 ciężkich, bojowych wozów piechoty T-15 Armata (Obiekt 149), co oznacza w praktyce wyposażenie dla dwóch batalionów czołgów i jednego batalionu bwp. Umożliwi to zapoznanie się z wozami bojowymi w rzeczywistych warunkach i ujawni wszystkie ich zalety i wady.

Urzędnik MO FR nie sprecyzował jednak kiedy dokładnie podpisano kontrakty, ale stwierdził, iż po zakończeniu testów państwowych zapadnie decyzja o pełnoskalowych zamówieniach dla Wojsk Lądowych:

Nie ma potrzeby przyspieszenia prac. Taktyczno-techniczna charakterystyka produktów jest stale unowocześniana: na przykład równolegle trwają prace nad nową amunicją*. Ale dzisiejsze charakterystyki są dość satysfakcjonujące dla żołnierzy. Ich poziom potwierdza wysoki potencjał eksportowy tych modeli. ? powiedział Borysow.

*W dniu 25 listopada 2016 roku dziennik Izwiestija informował o planach rozpoczęcia produkcji nowych armat dla czołgów podstawowych T-14 Armata, T-90MS Tagił i T-72B3 oraz lekkiego niszczyciela czołgów 2S25 Sprut-SDM (czytaj więcej: Rosja: UralWagonZawod rozpocznie produkcję nowych armat czołgowych).

Fot. novgorod.info

Jurij Borysow odwiedził, wspólnie z dyrektorem generalnym NPK UralWagonZawod Aleksandrem Potapowem ośrodek testowy Staratel, gdzie zademonstrowano czołgi T-14 Armata i bojowe wozy wsparcia BMPT Terminator. Według Potapowa 2017 rok dobrze zakończył się dla korporacji, a obecne kontrakty są realizowane zgodnie z harmonogramem prac. Borysow zapowiedział, że Ministerstwo Obrony będzie kupować około 200 czołgów podstawowych różnego typu rocznie, a BMPT Terminator, który miał debiut bojowy w Syrii, zostanie zaprezentowany podczas Defilady Zwycięstwa w dniu 9 maja br. w Moskwie.

Ostateczna ocena ewaluacyjna dla czołgów nowej generacji rozpocznie się w tym roku i zostanie zakończona w 2019 roku. Zgodnie z założeniami Państwowego Programu Zbrojeniowego na lata 2018-2027, seryjna produkcja czołgów opartych na uniwersalnej platformie bojowej Armata ma się rozpocząć w 2020 roku.

Nie jest jasne, jak ma się deklaracja Borysowa o zakupie 80 czołgów T-14 Armata z informacją z dnia 19 kwietnia 2016 roku o złożeniu zamówienia na pierwszą partię 100 wozów tego typu (czytaj więcej: Rosyjskie MON zamówiło 100 czołgów T-14 Armata). Wcześniej testowano 20 przedprodukcyjnych egzemplarzy, w celu eliminacji problemów związanych z projektem Armata. Według informacji byłego dyrektora generalnego NPK UralWagonZawod, Olega Sienki, jednostkowa cena seryjnego czołgu wyniesie nieco ponad 250 mln RUB (ok. 14 mln PLN).

W 2015 roku informowano, że pierwsze seryjne czołgi T-14 trafią na wyposażenie 1. Gwardyjskiej Armii Pancernej w Zachodnim Okręgu Wojskowym FR, razem z transporterami opancerzonymi nowej generacji Kurganiec-25.

Fot. novgorod.info

Źródło:

novygorod.info: ?????????? ????? ???????? ?? ??? ?? 200 ?????? ? ???

Czytaj także:

Rosja: Publiczna prezentacja zmodernizowanych czołgów T-80BWM i T-90M [FOTO]

Trzysta wozów bojowych BMPT-72 Terminator 2 dla Algierii

Rosja: Oblot zmodernizowanego bombowca strategicznego Tu-160M2 [WIDEO]

Katar prowadzi negocjacje z Rosją ws. zakupu baterii systemu S-400 Triumf

Media: Rosja rozmieści myśliwce Su-27SM3 i Su-35S w Kaliningradzie

Rosja: Test ?pop-up? ciężkiej rakiety balistycznej Sarmat

Rosja rezygnuje z planów kolejowych wyrzutni rakiet balistycznych Barguzin

Rosja: Oblot myśliwca 5. generacji Su-57 z nowym silnikiem Fazy II [WIDEO]

Rosjanie ujawnili kołową armatohaubicę 2S35-1 Koalicja-SW-KSz

Rosja: Oblot samolotu wczesnego ostrzegania i dozoru przestrzeni powietrznej A-100 Premier

Rosja: Wodowanie czwartego strategicznego okrętu podwodnego typu Boriej

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.