Zdjęcie pierwszej przechwyconej maszyny typu Su-27. / fot. Siły Powietrzne Finlandii.

Rosjanie dwa razy naruszyli przestrzeń powietrzną Finlandii?

Ministerstwo Obrony Finlandii twierdzi, że w dniu 6 października br. w odstępie ok. 5 godzin mogło dojść do dwóch naruszeń przestrzeni powietrznej kraju przez rosyjskie myśliwce Su-27 (w kodzie NATO: Flanker).

Wikimedia Commons.

Wikimedia Commons.

W czwartek, 6 października br. rosyjski myśliwiec przewagi powietrznej Su-27 (w kodzie NATO: Flanker) został wykryty nad Zatoką Fińską w rejonie na południe od miejscowości Porvoo, leżącej około 50 km na wschód od Helsinek, o godz. 16:43 czasu lokalnego (GMT+3). Prawdopodobne naruszenie przestrzeni powietrznej trwało około jednej minuty w obrębie od 1 do 13 km w głąb nad Finlandią. Fińskie Siły Powietrzne (Suomen ilmavoimat) poderwały w powietrze myśliwce F/A-18C Hornet celem identyfikacji i przechwycenia.

Tego samego dnia, o godz. 21:33 doszło do kolejnego naruszenia przestrzeni powietrznej w tym samym rejonie. Po raz kolejny podjęto identyfikację i przechwycenie, a według Ministerstwa w tym przypadku była to inna maszyna. Fińska straż graniczna (Rajavartiolaitos) bada oba zdarzenia.

Z kolei rosyjskie Ministerstwo Obrony wydało oświadczenie, w którym zaprzeczyło obu zdarzeniom, twierdząc, że Su-27 wykonywał lot treningowy nad neutralnymi wodami Zatoki Fińskiej. Nad Bałtykiem trwają intensywne ćwiczenia rosyjskiego lotnictwa wojskowego. Jednak Finowie, jako dowód opublikowali fotografie obu przechwyconych maszyn.

Ostatni incydent z naruszeniem fińskiej przestrzeni powietrznej przez rosyjską maszyne wojskową miał miejsce w dniu 10 grudnia 2015 roku. Najprawdopodobniej śmigłowiec typu Ka-27 (w kodzie NATO: Helix) wleciał 9 km w głąb fińskiego terytorium docierając w rejon wyspy Haaapasaari, a incydent trwał ok. 6 minut (czytaj więcej: Rosja narusza przestrzeń powietrzną Finlandii). W poprzednich latach do takich incydentów dochodziło wielokrotnie.

Zdjęcie drugiej przechwyconej maszyny. / fot. Siły Powietrzne Finlandii.

Zdjęcie drugiej przechwyconej maszyny. / fot. Siły Powietrzne Finlandii.

Źródło:

defmin.fi: A possible violation of Finnish airspace

defmin.fi: Another possible violation of Finnish airspace

Suomen ilmavoimat: Kaksi epäiltyä ilmatilaloukkausta Suomenlahdella

Czytaj także:

Szwecja: Powrót obowiązkowej służby wojskowej

Zgoda Białego Domu na eksport uderzeniowych dronów do ponad 40 państw, w tym Polski

Szwedzi i Finowie chcą większej współpracy z NATO

Państwa Skandynawskie i Bałtyckie szukają współpracy w zakresie obronności

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.