Kołowa armatohaubica 2S35-1 Koalicja-SW-KSz. / fot. Jarosław Gunin.

Rosjanie ujawnili kołową armatohaubicę 2S35-1 Koalicja-SW-KSz

W Internecie pojawiła się pierwsza fotografia nowej, rosyjskiej kołowej samobieżnej armatohaubicy kal. 152 mm, oznaczonej jako 2S35-1 Koalicja-SW-KSz, która jest rozwinięciem gąsienicowej wersji zaprezentowanej po raz pierwszy podczas Defilady Zwycięstwa w dniu 9 maja 2015 roku w Moskwie.

W środę, 22 listopada br. na blogu rosyjskiego dziennikarza Jarosława Gunina pojawiła się galeria zdjęć z demonstracji uzbrojenia i wyposażenia w Niżnym Nowogrodzie, które miało miejsce w sierpniu br. Wśród prawie 30 zdjęć jedno z nich jest niezwykle interesujące, przedstawia bowiem nową, rosyjską kołową samobieżną armatohaubicę kal. 152 mm, oznaczoną jako 2S35-1 Koalicja-SW-KSz. Jest to pierwsza fotografia ukazująca ten system w pełnej krasie.

Armatohaubica została umieszczona na produkowanym od 2005 roku podwoziu KamAZ-6560 8×8 o wysokiej mobilności, maksymalnej masie całkowitej 37,1 tony z silnikiem wysokoprężnym V8 typu KamAZ-740.632-400 o mocy 400 KM (294 kW). Podwozie, stosowane m.in. w samobieżnych przeciwlotniczych zestawach artyleryjsko-rakietowych Pancyr-S1 (w kodzie NATO: SA-22 Greyhound), ma 10,3 metra długości, 2,54 metra szerokości oraz 3,85 metra wysokości.

System, opracowany przez biuro projektowe CNII Buriewiestnik, które jest częścią Korporacji Naukowo-Produkcyjnej (NPK) UralWagonZawod, został po raz pierwszy ujawniony przez rosyjskiego eksperta wojskowego Aleksieja Chłopotowa na jego osobistym blogu Gur Khan attacks! oraz na portalu Wiestnik Mordowii w dniu 22 czerwca 2016 roku.

Ukryta jeszcze armatohaubica 2S35-1 Koalicja-SW-KSz; zdjęcie z 2016 roku. / fot. vestnik-rm.ru

Podobnie jak w wersji gąsienicowej, głównym uzbrojeniem systemu jest haubica 2A88 kal. 152,4 mm z automatycznym systemem ładowania, która pozwala na rażenie celów precyzyjną amunicją korygowaną nawigacją satelitarną GŁONASS na odległość 70 km (w porównaniu z 40 km obecnie pozostającej na uzbrojeniu armatohaubicy 2S19 Msta-S ? przyp. red.), a także standardową amunicją odłamkowo-burzącą.

Ocenia się, że średnia szybkostrzelność haubicy wynosi 16 strz./min., a maksymalna 20 strz./min, dzięki zastosowaniu nowego systemu chłodzenia lufy. Dodatkowe uzbrojenie stanowią wyrzutnie granatów dymnych, a w porównaniu z gąsienicową wersją, brak jest przeciwlotniczego karabinu maszynowego Kord kal. 12,7 mm. Według ekspertów wojskowych, podwozie kołowe spełnia nowe wymagania operacyjne, takie jak mobilność, łatwość implementacji oraz zdolność do prowadzenia ognia ciągłego.

Źródła:

yaroslav-gunin.livejournal.com: ??????? ?????

gurkhan.blogspot.com: ???????? 2?35-1 „????????-??-??” ?????? ? ?????????

vestnik-rm.ru: ???????? 2?35-1 „????????-??-??” ?????? ? ?????????

Czytaj także:

Armatohaubica 2S35 Koalicja-SW w akcji [WIDEO]

Rosyjskie MON ujawnia zdjęcia nowych pojazdów bojowych [GALERIA]

Wichr ? nowa bezzałogowa wersja BMP-3 w akcji [WIDEO]

Rosjanie ujawnili nową wersję czołgu podstawowego T-90

Rosja dostarczyła system rakietowy Iskander-E Algierii?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.