Fot. Al-Masdar Al-Arabi.

Rosjanie wycofali bombowce Tu-22M3 i Su-34 z Iranu

Jak poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony, wszystkie bombowce Tu-22M3 i Su-34, wykonujące uderzenia na cele Państwa Islamskiego (ISIS) w Syrii, zostały wycofane z irańskiej bazy lotniczej Hamedan w zachodniej części kraju.

Wikimedia Commons.

Wikimedia Commons.

Rzecznik prasowy MO FR, gen. Igor Konaszenkow poinformował o wycofaniu lotnictwa bombowego z Iranu po trwających jeden tydzień operacjach powietrznych przeciwko ISIS z tego kraju:

Wszystkie samoloty Wojsk Lotniczo-Kosmicznych FR, atakujące obiekty terrorystów w Syrii z irańskiej bazy lotniczej Hamedan znajdują się obecnie na terytorium Rosji. Rosyjskie lotnictwo wojskowe, które uczestniczyło w nalotach z Hamadan na obiekty terrorystów w Syrii, skutecznie wykonało wszystkie postawione zadania.

Informacje rosyjskiego ministerstwa potwierdził ambasador FR w Iranie, Lewan Dżagarian oraz rzecznik prasowy irańskiego MSZ, Bahram Gasemi. Wcześniej, irański minister obrony narodowej, gen. bryg. Hossein Dehghan zapewniał, że Rosjanie mogą wykorzystywać bazę w Hamedan, tak długo, jak będzie im potrzebna. Jednak później nastąpił zwrot i generał stwierdził:

W żadnych warunkach nie udostępnimy Rosjanom bazy wojskowej. Przybyli tu nie na zawsze.

Ponadto, sposób informowania Rosjan o działaniach prowadzonych z irańskiej bazy wojskowej nazwał popisywaniem się i niedżentelmeńskich zachowaniem.

O rozmieszczeniu bombowców dalekiego zasięgu Tu-22M3 (w kodzie NATO: Backfire-C) wraz z samolotami transportowymi Ił-76 (Candid) i personelem wojskowym, w irańskiej bazie lotniczej Hamedan informował Al-Masdar Al-Arabi (The Arab Source) w dniu 15 sierpnia br. (czytaj więcej: Rosjanie rozmieścili bombowce dalekiego zasięgu w Iranie [ZDJĘCIA]). Później pojawiły się informacje również o zaobserwowaniu czterech bombowców taktycznych Su-34 (w kodzie NATO: Fullback) w tejże bazie, wykonujących razem z Tu-22M3 misje bombowe.

Su-34 / Wikimedia Commons.

Su-34 / Wikimedia Commons.

Czytaj także:

Iran ujawnia nowy czołg Karrar i system przeciwlotniczy Bavar 373

Rosyjski atak rakietowy w rejonie Aleppo [WIDEO]

Rosyjskie bombowce uderzyły na Dajr az-Zaur [WIDEO]

Rosyjskie bombowce uderzyły na stolicę Państwa Islamskiego [WIDEO]

Rosyjskie bombowce dalekiego zasięgu uderzyły na Palmyrę

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.