fot. Kompania KBIS (kbis.su).

Rosjanie zbudowali przenośny robot bojowy [WIDEO]

Rosyjska Kompania KBIS zaprezentowała model robota bojowego klasy UGS (Unmanned Ground System) o nazwie RS1A3 MiniRex, który może być przenoszony w plecaku.

Zaprojektowany przez Łobajew Robotyka RS1A3 MiniRex jest to ultralekki robot taktyczny (waży tylko 3 kg, dlatego może być przenoszony przez jednego żołnierza lub policjanta w plecaku), którego podstawowym uzbrojeniem jest karabinek automatyczny na nabój kal. 7,62×39 mm (amunicja klasyczna lub niezabijająca) z lufą o standardowej długości 400 mm lub skróconej do 200 mm, strzelający także trybem pół-automatycznym i używający klasycznego magazynku łukowego. Możliwa jest także zmiana kalibru na życzenie klienta: 9×39 mm, 8,58×70 mm (.338 Lapua Magnum) czy 10×22 mm (.40 LW). Skuteczny zasięg strzału to ponad 400 metrów, a przy celowaniu pomaga znacznik laserowy. Ponadto, posiada jedną kamerę do wspomagania celowania oraz cztery inne do obserwacji terenu w zakresie 360° z powiększeniem 24x przy użyciu stereowizji.

RS1A3 MiniRex. / Źródło: armyrecognition,com

RS1A3 MiniRex. / Źródło: armyrecognition.com

Jak twierdzi producent, RS1A3 MiniRex może działać w środowisku dużego ryzyka, w misjach antyterrorystycznych jako ruchoma jednostka wsparcia działań policji w środowisku zurbanizowanym, w misjach typu znajdź i zniszcz (seek and destroy) czy działaniach wojennych na otwartej przestrzeni. Robot może swobodnie pokonywać przeszkody terenowe, poruszać się po schodach w budynkach wielopiętrowych oraz prowadzić akcję rozminowywania terenu. Jest wyposażony w ręczny manipulator z kamerą, dzięki któremu może podnosić przedmioty czy zaglądać w trudno dostępne miejsca. Urządzenie jest w pełni szczelne, odporne na wstrząsy i pracę w trudnych warunkach, takich jak kurz, deszcz czy śnieg, w temperaturze od -35 do 45°C, czy poruszać się w wodzie o głębokości do 1 metra. Jego zasilanie stanowią baterie, które są łatwo wymienialne w warunkach polowych bez użycia specjalistycznych narzędzi. Jedna bateria zapewnia autonomiczność od 2 do 4 godzin w trybie jazdy z prędkością 5-8 km/h oraz do 15 godzin w trybie rozpoznania. Ponadto, posiada możliwość zainstalowania dodatkowych nawet 5 modułów zewnętrznych, a naprawa uszkodzonych odbywa się wraz z wymianą całych bloków. Co ciekawe, zainstalowany karabinek automatyczny nie może być używany oddzielnie, np. po siłowym zdemontowaniu go z robota. Sterowanie MiniRexem odbywa się w trybie pół-automatycznym lub automatycznym. Wymiana informacji i łączność z operatorem odbywa się za pomocą sieci CAN i Ethernet oraz częstotliwości radiowej 412 MHz.

Kompania KBIS (KB Integrated System) zajmuje się głównie produkcją projektowanych pod marką Łobajew karabinów wyborowych. RS1A3 MiniRex to zupełnie nowy produkt, który powstał na potrzeby właśnie utworzonej linii zrobotyzowanych systemów Łobajew Robotyka.

Czytaj także:

Uran-9 ? nowy rosyjski pojazd bezzałogowy

Unicum AI: Rosjanie stworzyli sztuczną inteligencję? [WIDEO]

Pierwszy swobodny lot bezzałogowca AirMule

Japońska policja powołała oddział łowców dronów

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.