Ambasada Rosji w Turcji. / fot. rfembtur.mid.ru

Rosyjski ambasador zastrzelony w Ankarze

Jak poinformowała agencja RIA Novosti, w dniu 19 grudnia br. ambasador Federacji Rosyjskiej w Turcji, Andriej Karłow został zastrzelony w Galerii Sztuki Współczesnej w Ankarze przez policjanta-islamistę. Jak twierdzą świadkowie ataku, była to zemsta za rosyjskie zaangażowanie militarne w Syrii.

W poniedziałek, 19 grudnia br. ambasador Federacji Rosyjskiej w Turcji, Andriej Karłow został zastrzelony w Galerii Sztuki Współczesnej (Cagdas Sanatlar Merkezi) w Ankarze przez policjanta-islamistę. Rosyjski ambasador odwiedzał wystawę pt. ?Rosja oczami Turków? i w chwili zamachu wygłaszał przemówienie.

Zgodnie z relacjami świadków, napastnik wykrzykiwał hasło ?Allahu Akbar? oraz ?my umieramy w Aleppo, ty umrzesz tutaj?, następnie wystrzelił w stronę Karłowa, który stał odwrócony plecami, co najmniej osiem razy. Napastnik został zastrzelony przez ochronę ambasadora. Jak się okazało, zamachowcem był 22-letni oficer tureckiej policji Mevlüt Mert Alt?ntaş. Ukończył on akademię policyjną w Izmirze w 2014 roku.

Na początku, agencje informowały, że Andriej Karłow został ciężko ranny i przewieziony do szpitala, później natomiast pojawiły się informacje o jego śmierci. Maria Zacharowa, rzeczniczka MSZ Rosji poinformowała, że minister Siergiej Ławrow wkrótce zabierze głos ws. zamachu, a na miejsce zdarzenia pojechał turecki minister spraw wewnętrznych, Süleyman Soylu.

Terroryzm nie przejdzie. Będziemy z nim walczyć zdecydowanie. W naszych sercach pozostanie pamięć o dyplomacie, Andrieju Karłowie. ? oświadczyła Zacharowa.

Galeria Sztuki, gdzie doszło do zamachu, znajduje się w dzielnicy Cankaya, mieszczącej większość zagranicznych placówek dyplomatycznych, w tym ambasada USA. Burmistrz Ankary, Melih Gökçek oświadczył, że atak miał na celu destabilizację relacji rosyjsko-tureckich, a zamach potępili także rzecznik Departamentu Stanu, John Kirby (jeszcze przed ogłoszeniem zgonu ambasadora) oraz szefowa unijnej dyplomacji, Federica Mogherini:

Potępiamy ten akt przemocy ktokolwiek go popełnił. Nasze myśli i modlitwy są z ambasadorem Rosji i jego rodziną. ? napisał w oświadczeniu Kirby.

Niebawem po zamachu na rosyjskiego ambasadora, Departament Stanu USA wydał ostrzeżenie dla obywateli amerykańskich w związku z informacjami o strzelaninie w jej pobliżu:

Andriej Karłow. / fot. rfembtur.mid.ru

Andriej Karłow. / fot. rfembtur.mid.ru

Andriej Giennadijewicz Karłow (1954-2016) ? ukończył Moskiewski Państwowy Instytut Stosunków Międzynarodowych (MGIMO) w 1976 roku oraz Akademię Dyplomatyczną MSZ Rosji w Moskwie w 1992 roku. Karłow pracował na różnych stanowiskach w MSZ ZSRR i Rosji, a także na misjach zagranicznych: w latach 1979?1984 i 1986?1991 w ambasadzie ZSRR w Korei Północnej, 1992?1997 w ambasadzie Rosji w Korei Południowej, w latach 2001?2006 jako ambasador nadzwyczajny w Korei Północnej, w latach 2007?2013 pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Generalnego i Dyrektora Generalnego do Spraw Konsularnych, od lipca 2013 roku funkcję ambasadora Rosji w Turcji. Karłow posługiwał się dwoma językami: angielskim i koreańskim. Był żonaty, miał syna.

Źródła:

ria.ru: ????????? ?? ??????????? ????? ? ??????. ??????? ???????

bbc.com: Russian ambassador Andrei Karlov shot dead in Turkey

independent.co.uk: Russian ambassador to Turkey dead: Andrey Karlov dies after being shot in Ankara

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.