SSW-175 Wiktor Leonow. / fot. WMF.

Rosyjski okręt szpiegowski w pobliżu wybrzeży USA; R-500 w służbie?; Incydent na Morzu Czarnym

W dniu 14 lutego br. w odległości 110 km (70 mil) od wschodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych wykryto rosyjski średni okręt rozpoznania radioelektronicznego SSW-175 Wiktor Leonow, projektu 864 Wisznia. Pojawiły się także informacje o rozmieszczeniu przez Rosjan rakiet manewrujących, łamiących traktat INF oraz incydencie z udziałem lotnictwa Rosji i amerykańskiego niszczyciela rakietowego USS Porter (DDG-78) na Morzu Czarnym.

Rosyjski okręt szpiegowski w pobliżu wybrzeży USA

Delaware, USA. / Wikimedia Commons.

Telewizja Fox News poinformowała, powołując się na źródła rządowe, że we wtorek rano, 14 lutego br. w odległości 110 km (70 mil) od wschodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych, na wysokości stanu Delaware, wykryto rosyjski średni okręt rozpoznania radioelektronicznego SSW-175 Wiktor Leonow, projektu 864 Wisznia (znanego także pod nazwą Meridian). Rosyjska jednostka, należąca do Floty Północnej WMF, znajdowała się na wodach międzynarodowych i poruszała się z prędkością 10 węzłów w kierunku północnym.

SSW-175 Wiktor Leonow jest jedną z siedmiu jednostek swojego typu, zaprojektowaną do zbierania danych z emisji urządzeń radiotechnicznych, dlatego Rosjanie często wysyłają je w rejon prób nowego uzbrojenia czy posterunków radiolokacyjnych. Okręt, zbudowany w gdańskiej stoczni im. Bohaterów Westerplatte, w 1988 roku wszedł do służby we Flocie Północnej (początkowo jako Odograf). Ma 91 metrów długości, 14,6 metra szerokości, 4,5 metra zanurzenia oraz 3.470 ton pełnej wyporności. Dzięki dwóm turbinom diesla Sulzer o mocy 4.400 KM i dwóm wałom napędowym, jednostka rozwija prędkość maksymalną 16 węzłów. Załogę stanowi 146 oficerów i marynarzy (istnieje możliwość zabrania do 6 dodatkowych pasażerów).

Okręt został wyposażony w wiele systemów rozpoznawczych, takich jak Rotor-S, Profil-M, Prochłada, Konus i Wezyr, namiernika Zaria-1, sonaru MG-349 Uż i MGP-303. Uzbrojenie stanowią dwie podwójne zmodernizowane morskie armaty systemu CIWS typu AK-630M oraz dwie wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych 9K34 Strieła 3 w konfiguracji poczwórnej okrętowej wyrzutni. SSW-175 Wiktor Leonow odwiedzał w ostatnich latach Kubę (2012, 2014), a bliźniaczy SSW-231 Wasilij Tatiszczew, należący do Floty Czarnomorskiej, został rozmieszczony we wschodnim rejonie Morza Śródziemnego w dniu 5 października 2015 roku, celem monitorowania konfliktu w Syrii.

R-500 w służbie?

Tego samego dnia, te same źródła rządowe poinformowały, że w grudniu ub. r. Rosja rozmieściła w dwóch lokalizacjach na swoim terytorium rakiety manewrujące, odpalane z mobilnej lądowej wyrzutni typu TEL na podwoziu samochodowym*, łamiące amerykańsko-rosyjski traktat INF (Treaty on Intermediate-range Nuclear Forces ? Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu). Nie poinformowano o szczegółach tego kroku.

*Najprawdopodobniej chodzi o system Iskander-K z rakietą manewrującą R-500 o zasięgu co najmniej 500 km. USA po raz pierwszy oskarżyły Kreml o łamanie traktatu INF poprzez testy R-500 w 2012 roku.

Iskander-K. / fot. mil.ru

Incydent na Morzu Czarnym

Ujawniono również, że w piątek, 10 lutego br. doszło do incydentu na Morzy Czarnym, gdy rosyjskie samoloty wojskowe wykonywały loty nękające w pobliżu amerykańskiego niszczyciela rakietowego USS Porter (DDG-78), typu Arleigh Burke, który znajdował się na wodach międzynarodowych, w odległości 300 km (186 mil) od okupowanego przez Rosjan Krymu i mniej więcej 80 km (50 mil) od wybrzeży Rumunii. Według załogi okrętu, w incydencie brały udział: pojedynczy morski samolot patrolowy dalekiego rozpoznania, wykrywania i ZOP typu Ił-38 (w kodzie NATO: May) oraz dwa lub trzy bombowce taktyczne Su-24M (Fencer-D). Rzecznik prasowy EUCOM (United States European Command), kpt. Danny Hernandez poinformował, że doszło do wielu niebezpiecznych i nieprofesjonalnych przelotów z udziałem kilku rosyjskich samolotów.

Niszczyciel rakietowy USS Porter (DDG-78), typu Arleigh Burke. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Źródło:

foxnews.com: Russia sends spy ship near US coast, deploys banned missiles at home, officials say

Czytaj także:

Podwyższona gotowość bojowa rosyjskich Iskanderów

Zbliżenie rosyjsko-filipińskie? Wizyta niszczyciela rakietowego RFS ?Admirał Tribuc? w Manili

Natowskie lotnictwo tropi rosyjskie okręty podwodne na Morzu Śródziemnym?

Krążownik rakietowy ?Marszał Ustinow? po pierwszych próbach od zakończenia modernizacji

Rosyjski okręt oceanograficzny ?Jantar? w Iranie

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.