Rosyjski samolot obserwacyjny Tu-154M-ŁK-1 (nr rejestracyjny: RF-85655). / Wikimedia Commons (CC-BY-SA 2.0).

Rosyjski samolot obserwacyjny m.in. nad Waszyngtonem [WIDEO]

W dniu 9 sierpnia br. rosyjski samolot obserwacyjny Tu-154M-ŁK-1 wykonał dwa zaplanowane loty w ramach Traktatu o Otwartych Przestworzach (Open Skies) nad USA. Tym razem po raz pierwszy w historii rosyjska maszyna wykonała przelot m.in. nad Białym Domem, Kapitolem, Pentagonem, siedzibą CIA, ośrodkiem Camp David, centrum zarządzania kryzysowego Mount Weather czy połączoną bazą sił powietrznych Andrews.

W środę, 9 sierpnia br. w godzinach od 11:00 do 15:00 oraz od 17:00 do 18:00 czasu lokalnego (GMT-4), rosyjski samolot obserwacyjny Tu-154M-ŁK-1 (nr rejestracyjny: RF-85655) wykonał dwa zaplanowane loty w ramach Traktatu o Otwartych Przestworzach (Open Skies) nad Dystryktem Kolumbii oraz stanami Wirginia, New Jersey, Ohio, Pensylwania i Maryland. Samolot wystartował z Moskwy, wykonując międzylądowanie w Reykjavíku na Islandii. Po wejściu w amerykańską przestrzeń powietrzną, maszyna wylądowała na lotnisku Newport na Rhode Island, skąd wystartował potem na misję obserwacyjną.

Podczas pierwszego lotu, wykonywanego na wysokości jedynie ok. 1.100 metrów (3.700 stóp), tupolew wleciał w zamkniętą strefę powietrzną P-56 wokół Białego Domu, Kapitolu i Obserwatorium Astronomicznego US Navy, co było wydarzeniem bezprecedensowym oraz w pobliżu siedzib Departamentu Obrony i Centralnej Agencji Wywiadowczej, a także nad połączoną bazę sił powietrznych Andrews (Maryland), gdzie stacjonuje flota samolotów prezydenckich, kierując się następnie m.in. nad Filadelfię (Pensylwania) oraz bazę sił powietrznych Wright-Patterson w Dayton (Ohio), gdzie wylądował.

Po dwóch godzina postoju, maszyna ponownie wzbiła się w powietrze, kierując się nad Bedminster (New Jersey), gdzie przebywał amerykański prezydent w swoim ośrodku wypoczynkowym, następnie nad ośrodek prezydencki Camp David (a właściwie Naval Support Facility Thurmont, znajdujący się w zamkniętej strefie powietrznej P-40) i Catoctin Mountain Park (oba w stanie Maryland) oraz Trump National Golf Course (Wirginia), również wykorzystywane przez Donalda Trumpa. Ostatnim ?przystankiem? było centrum zarządzania kryzysowego Mount Weather (Wirginia), umiejscowione w Paśmie Błękitnym Appalachów.

WIDEO:

Traktat o Otwartych Przestworzach (Open Skies) umożliwiający wzajemną kontrolę potencjału obronnego i działalności wojskowej został podpisany w 1992 roku przez 25 państw w Helsinkach; Polska ratyfikowała go w 1995 r., a traktat wszedł w życie w dniu 1 stycznia 2002 roku. Obecnie stronami traktatu są 34 państwa. Traktat stanowi, iż przestrzeń powietrzna nad terytoriami sygnatariuszy zostaje udostępniona dla lotów nieuzbrojonych samolotów zwiadowczych, w celu ułatwienia kontroli wypełniania istniejących lub przyszłych porozumień dotyczących kontroli zbrojeń. Od daty wejścia w życie, samoloty obserwacyjne wykonały jak dotąd ponad 1.200 lotów, weryfikując zgodność z porozumieniami w sprawie kontroli zbrojeń.

Warto zauważyć, że tego typu loty są wykonywane regularnie przez obie strony-sygnatariuszy traktatu, a niedawno rosyjski samolot obserwacyjny Tu-214ON został zauważony w bazie sił powietrznych McCornell (Kansas). Warto przypomnieć incydent z ubiegłego roku, gdy w dniu 29 lipca amerykański samolot obserwacyjny OC-135B Open Skies z 95. Eskadry Rozpoznawczej (ACC) musiał awaryjnie lądować w rosyjskim Chabarowsku po wykryciu usterki podwozia (czytaj więcej: Amerykański samolot obserwacyjny lądował awaryjnie w Rosji).

Państwa-sygnatariusze Traktatu o Otwartych Przestworzach (Open Skies) na jasno niebiesko, państwa depozytariusze na ciemno niebiesko, państwa, które jeszcze nie ratyfikowały traktatu na żółto. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Źródło:

edition.cnn.com: Unarmed Russian Air Force jet overflies the Pentagon, Capitol, CIA

Czytaj także:

Irański bezzałogowiec zbliżył się do amerykańskiego lotniskowca

Rosyjski okręt szpiegowski w pobliżu wybrzeży USA; R-500 w służbie?; Incydent na Morzu Czarnym

Ujawniono incydent z brytyjską rakietą balistyczną nad USA

Syria: Incydent z udziałem amerykańskiego i rosyjskiego lotnictwa

Incydent z udziałem rosyjskich bombowców na Islandii

Kolejny incydent nad Morzem Czarnym

US Navy opublikowała nowe nagrania z incydentu na Bałtyku [WIDEO]

Amerykański RC-135W przechwycony przez Rosjan. Tym razem bez incydentu

Kolejny incydent z udziałem niszczyciela USS ?Donald Cook? i rosyjskich bombowców Su-24M

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.