Fot. screen YouTube.

Rosyjski Su-27 niebezpiecznie blisko amerykańskiego EP-3E ARIES [WIDEO]

Dowództwo US Navy w Europie i Afryce oraz VI Floty poinformowało, że w dniu 29 stycznia br. nad międzynarodowymi wodami Morza Czarnego doszło do niebezpiecznego przechwycenia samolotu zwiadu sygnałów EP-3E ARIES przez rosyjski myśliwiec Su-27, który zbliżył się do Amerykanów na odległość jedynie 1,5 metra. US Navy po raz pierwszy od wielu lat opublikowała nagranie wideo z tego typu incydentu.

W poniedziałek, 29 stycznia br. Dowództwo US Navy w Europie i Afryce oraz VI Floty (United States Naval Forces Europe – Naval Forces Africa (NAVEUR-NAVAF)/ U.S. 6th Fleet) poinformowało, że tego samego dnia nad międzynarodowymi wodami Morza Czarnego doszło do niebezpiecznego przechwycenia samolotu zwiadu sygnałów (Signals Intelligence; SIGINT) typu Lockheed EP-3E ARIES (Airborne Reconnaissance Integrated Electronic System) przez rosyjski, ciężki myśliwiec przewagi powietrznej Su-27 (w kodzie NATO: Flanker).

Jak podkreśla komunikat Amerykanów, rosyjska maszyna zbliżyła się na niebezpieczną odległość jedynie 1,5 metra (5 stóp) od EP-3E, przecinając jego tor lotu i powodując, że wleciał on w gazy wylotowe myśliwca. Łączny czas trwania przechwycenia trwał 2 godziny 40 minut, a amerykański samolot wykonywał lot na południe od okupowanego przez Rosjan ukraińskiego półwyspu krymskiego. EP-3E ARIES operował zgodnie z prawem międzynarodowym i nie prowokował rosyjskiej aktywności.

Komunikat prasowy podkreśla również fakt, że rosyjskie siły zbrojne mają prawo operować w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, ale muszą przestrzegać standardów bezpieczeństwa, w tym Porozumienia o Zapobieganiu Incydentom na Morzu Otwartym i w Przestrzeni Powietrznej Nad Nim (Agreement for the Prevention of Incidents on and Over the High Seas; INCSEA) z 1972 roku. Niebezpieczne działania pilotów rosyjskich zwiększają ryzyko błędnej kalkulacji i kolizji w powietrzu.

WIDEO:

Do incydentu doszło prawie równo dwa lata po podobnym zdarzeniu nad Morzem Czarnym, gdy w dniu 25 stycznia 2016 roku należący do USAF samolot rozpoznawczy Boeing RC-135U Combat Sent wykonywał rutynowe zadania zwiadu radioelektronicznego nad wodami międzynarodowymi w odległości prawie 50 km od rosyjskiego wybrzeża, podczas gdy został przechwycony również przez Su-27, którego gazy wylotowe wywołały turbulencje na pokładzie amerykańskiej maszyny (czytaj więcej: Niebezpieczne przechwycenie Amerykanów nad Morzem Czarnym).

Tragiczny incydent w pobliżu wyspy Hajnan w 2001 roku

Warto przy tym wspomnieć o tragicznych konsekwencjach tego typu zdarzenia z udziałem EP-3E ARIES (BuNo 156511) z 1. Eskadry Rozpoznawczej „World Watchers”, gdy w dniu 1 kwietnia 2001 roku wykonując misję w międzynarodowej przestrzeni powietrznej w odległości 103 km (64 mil) na południowy-wschód od chińskiej wyspy Hajnan został przechwycony przez dwa myśliwce Marynarki Wojennej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLAN) typu Shenyang J-8IM (w kodzie NATO: Finback).

Jedna z maszyn, pilotowana przez komandora podporucznika Wang Wei wykonała dwa niebezpieczne manewry zbliżeniowe z EP-3E przed zderzeniem podczas trzeciego zbliżenia. W wyniku zdarzenia, chiński myśliwiec rozpadł się na dwie części i spadł do morza, a jego pilot zginął na miejscu. Amerykański samolot został ciężko uszkodzony i wykonał nieautoryzowane lądowanie w okręgu autonomicznym Língshu? Li na wyspie Hajnan. Dwudziestu czterech członków załogi (21 mężczyzn i 3 kobiety) zostało aresztowanych przez chińskie władze i wypuszczonych w dniu 11 kwietnia tego samego roku.

Lockheed EP-3E ARIES. / fot. US Navy.

Źródło:

c6f.navy.mil: U.S. EP-3 Intercepted in the Black Sea

Czytaj także:

Baltic Air Policing: Amerykanie ujawnili nagranie wideo z dwóch przechwyceń rosyjskich Su-30SM

Baltic Air Policing: Pierwsze przechwycenie rosyjskiego samolotu przez polskie F-16

Polski F-16 zbliżył się do rosyjskiego samolotu z gen. Szojgu na pokładzie [WIDEO]

Niebezpieczne przechwycenie Amerykanów nad Bałtykiem

Kolejny incydent nad Morzem Czarnym

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.