Bombowce strategiczne Tu-95MS. / fot. mil.ru.

Rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95MS znowu nad Syrią [WIDEO]

W dniu 5 lipca br. rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95MS, za pomocą najnowszych rakiet manewrujących Ch-101 o obniżonej sygnaturze radarowej, zaatakowały cele tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) w rejonie pogranicza syryjskich muhafaz Hims i Hama.

Syryjskie muhafazy Hims i Hama. / Oprac. własne na podst. Wikimedia Commons.

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało, że w środę, 5 lipca br. bombowce strategiczne Tu-95MS (w kodzie NATO: Bear-H), za pomocą najnowszych rakiet manewrujących Ch-101 o obniżonej sygnaturze radarowej, zaatakowały cele tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) w rejonie pogranicza syryjskich muhafaz Hims i Hama. Maszyny wystartowały z bazy lotniczej Engels-2 (obwód saratowski), wykonując tankowanie w powietrzu z latającej cysterny Ił-78 (w kodzie NATO: Midas).

Eskortowane przez myśliwce wielozadaniowe Su-30SM (w kodzie NATO: Flanker-G), które wystartowały z bazy lotniczej Hmejmim na terytorium Syrii, wykonały uderzenie z odległości ok. 1.000 km za pomocą rakiet manewrujących Raduga Ch-101, rażąc trzy duże magazyny broni i amunicji oraz stanowisko dowodzenia, należące do bojowników ISIS w miejscowości Akerbat, co zostało ? według oświadczenia MO FR ? potwierdzone za pomocą obiektywnych danych kontrolnych.

WIDEO 1: Odpalenie rakiet.

WIDEO 2: Efekty rażenia celów.

Ch-101?

Raduga Ch-101 jest to zmodernizowana wersja strategicznych rakiet manewrujących Ch-55SM (w kodzie NATO: AS-15 Kent) o obniżonej sygnaturze radarowej (radar cross-section; RCS). Pocisk ma 7,45 metra długości i masę całkowitą ocenianą na 2.200?2.400 kg. Głowica bojowa rakiety wynosi 400 kg, a zasięg 5.500 km. Pociski są naprowadzane inercyjnie oraz za pomocą systemu GLONASS na cel z dokładnością do 5 metrów (może poruszać się nawet 20 metrów nad ziemią) z prędkością maksymalną do 970 km/h. Istnieje również wariant uzbrojony w głowicę nuklearną, oznaczony jako Ch-102. Debiut bojowy rakiet Ch-101 nad Syrią miał miejsce w dniu 17 listopada 2015 roku, które zostały wystrzelone przez pięć bombowców strategicznych Tu-160 (w kodzie NATO: Blackjack) (czytaj więcej: Rosja znów uderza w ISIS rakietami). Operacja z ich użyciem została powtórzona w dniach 18 i 19 listopada 2015 roku (czytaj więcej: Rosyjskie bombowce strategiczne znów nad Syrią). Trzeci atak za pomocą Ch-101, również wystrzelonych z maszyn typu Tu-95MS, nastąpił w dniu 17 listopada ub. r. (czytaj więcej: Rosyjskie bombowce i myśliwce uderzyły w pozycje Frontu Al-Nusra [WIDEO]), a czwarty i jak do dnia dzisiejszego ostatni, w dniu 17 lutego br.

Źródło:

mil.ru: ?????????????? ??????????????? ??-95?? ???????? ?????? ?????????? ?????? ? ????????? ????? ???????? ???? ? ?????

Czytaj także:

Syria: Rosyjski atak rakietowy w rejonie Palmyry [WIDEO]

Rosyjskie bombowce kontynuują naloty w muhafazie Dajr az-Zaur [WIDEO]

Rosyjskie bombowce Tu-22M3 znowu bombardują pozycje islamistów

Zmodernizowany Niedźwiedź w służbie

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.