Źródło: Wikimedia Commons

Rosyjskie bombowce strategiczne znów nad Syrią

Rosja poinformowała o kolejnych zmasowanych nalotach bombowych na pozycje islamistów w Syrii. W środę i w czwartek, 18 i 19 listopada br. wykonano setki lotów bojowych z użyciem bombowców Tu-160, Tu-95MS i Tu-22M3.

Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, gen. armii Walerij Gierasimow poinformował o przeprowadzeniu w czwartek 19 listopada br. rano rozmowy ze swoim francuskim odpowiednikiem w celu omówienia zakresu prowadzenia walk przeciwko ISIS, gdy prezydent Władimir Putin wydał rozkaz traktowania współpracy z Paryżem jak z sojusznikiem.

Tego samego dnia później, naczelnik głównego zarządu operacyjnego rosyjskiego sztabu generalnego gen. Andriej Kartapołow poinformował o skutkach nalotów bombowych, przeprowadzonych dzień wcześniej oraz tego samego dnia.

Według generała, w środę rosyjskie siły powietrzne przeprowadziły 126 lotów bojowych, niszcząc 206 obiektów dżihadystów. Wśród zniszczonych celów, 12 z nich znalazło się w prowincjach Ar-Rakka i Dajr az-Zaur (użyto bombowców Tu-160 i Tu-22M3), a 7 zniszczono za pomocą rakiet manewrujących cruise w prowincjach Aleppo i Idlib. W nalotach brały także udział mniejsze maszyny typu Su-24M, Su-25 i Su-34, operujące z bazy Chmejmin na terytorium syryjskim, będącym pod kontrolą wojsk Baszszara al-Asada.

W czwartek z kolei miał miejsce kolejny atak rakietowy na magazyny i centra dowodzenia w prowincjach Idlib i Aleppo oraz rafinerie ropy naftowej w prowincjach Rakka i Deir Ezzor. Obiekty te zostały zniszczone przez bombowce Tu-95MS i Tu-22M3, które wykonały łącznie ponad 100 lotów bojowych. Wśród zniszczonych obiektów rafinerii, znalazło się około 500 cystern (zniszczonych przez 12 pocisków manewrujących), podobnych do tych, które zniszczyły przed kilkoma dniami siły amerykańskie (czytaj więcej: USA niszczą źródła finansowania ISIS).

Opublikowano także nagrania wideo z przeprowadzonych nalotów. Poniżej atak bombowców Tu-22M3 na cysterny…

…oraz nalotu na obiekty rafinerii ropy naftowej.

To już trzeci dzień silnych nalotów oraz ataków rakietowych ze strony Rosji na pozycje islamistów w Syrii, rozpoczętych we wtorek 17 listopada br., po ogłoszeniu przez FSB, że na pokładzie rosyjskiego samolotu A321 linii Metrojet, lecącego z Szarm el-Szejk do St. Petersburga, który rozbił się na półwyspie Synaj w dniu 31 października br. wybuchła bomba, przemycona na pokład przez terrorystów.

Czytaj także:

Odwet za zamachy w Paryżu

USS Harry S. Truman wyruszył na wojnę z ISIS

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.