Su-34 / Wikimedia Commons.

Rosyjskie bombowce Su-34 na Białorusi

Lokalny, białoruski dziennik Intex-Press twierdzi, że do bazy lotniczej Baranowicze przyleciały rosyjskie bombowce taktyczne Su-34 (w kodzie NATO: Fullback) jako odpowiedź na niedawne ćwiczenia Anakonda-16 w Polsce. Białoruskie MON zaprzecza tym informacjom, jednak dziennik opublikował również zdjęcia maszyn.

Wikimedia Commons.

Wikimedia Commons.

Lokalny dziennik Intex-Press, wydawany w Baranowiczach (w obwodzie brzeskim) poinformował, że w ciągu tygodnia do 61. bazy lotniczej przyleciały rosyjskie bombowce taktyczne Su-34 (w kodzie NATO: Fullback), które według anonimowego źródła informacyjnego przedstawiającego się jako ?Dennis?, przyleciały na Białoruś, by bronić jej interesu narodowego w związku z ćwiczeniami wojskowymi Anakonda-16, przeprowadzonymi przez siły NATO w Polsce. Cytowany ?Dennis? miał poinformować o fakcie w dniu 15 czerwca br. i przysłać zdjęcia maszyn (rosyjskich Su-34 i Su-27) jako dowód.

Zapytany o swój pobyt w białoruskiej bazie, ?Dennis? miał przedstawić się jako członek personelu rosyjskich sił zbrojnych, który przybył wraz z samolotami na Białoruś. Według niego, maszyny zostały przebazowane do Baranowicz z Woroneża (co się zgadza, gdyż w 7000. Gwardyjskiej Borisowsko-Pomorskiej Bazie Lotniczej Woroneż-Bałtimor stacjonuje 47. Samodzielny Mieszany Pułk Lotniczy, uzbrojony w Su-34 ? przyp. red.).

Fot. Intex-press.

Fot. Intex-press.

Fot. Intex-press.

Fot. Intex-press.

Fot. Intex-press.

Fot. Intex-press.

Sfotografowano również rosyjski myśliwiec Su-27. / fot. Intex-press.

Sfotografowano również rosyjski myśliwiec Su-27. / fot. Intex-press.

Tymczasem białoruskie Ministerstwo Obrony nie chce komentować sprawy, jedynie płk Władimir Makarow, szef głównego wydziału informacji miał powiedzieć, że nie ma takich informacji co do rosyjskich bombowców. Z kolei rzeczniczka 61. bazy lotniczej w Baranowiczach, st. adiutant Irina Żarkowa miała powiedzieć, że rosyjskie samoloty przebywały w niej przez kilka dni i przeprowadziły ćwiczenia z maszynami lotnictwa Białorusi.

Warto zauważyć, że rosyjska obecność wojskowa w Baranowiczach nie jest czymś nowym. W dniu 8 grudnia 2013 roku cztery ciężkie myśliwce przewagi powietrznej Su-27SM3, wraz z personelem wojskowym zostały rozmieszczone w niej.

Su-34 (w kodzie NATO: Fullback) wywodzi się z rodziny ciężkich myśliwców Su-27 (w kodzie NATO: Flanker) (inne oznaczenie to Su-27IB ? przyp. red) i jest wielozadaniowym bombowcem taktycznym, produkowanym seryjnie od 2008 roku. Algieria stanie się drugim użytkownikiem Su-34 po Rosji, która ma na wyposażeniu 87 maszyn tego typu (stan na grudzień 2015 roku).

Czytaj także:

Białoruś testuje wyrzutnię rakiet Polonez [WIDEO]

Katastrofa śmigłowca szturmowego Mi-24P na Białorusi

Białoruś ostrzy kły

Jordania zainteresowana zakupem bombowców taktycznych Su-34? [WIDEO]

Rosjanie użyli bombowców do zniszczenia zatoru rzecznego [WIDEO]

Rosyjskie myśliwce w Arktyce

Rosyjskie lotnictwo opuszcza Syrię [WIDEO]

Rosja znów wtargnęła w turecką przestrzeń powietrzną

Rosyjskie bombowce dla Algierii

Rosyjskie bombowce w Syrii z uzbrojeniem powietrze-powietrze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.