Bombowiec dalekiego zasięgu Tu-22M3 / Wikimedia Commons.

Rosyjskie bombowce Tu-22M3 trafią na Krym?

Źródła w rosyjskim Ministerstwie Obrony twierdzą, że w niedalekiej przyszłości zostanie rozmieszczona na Krymie eskadra bombowców Tu-22M3 jako odpowiedź na elementy amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Rumunii.

Agencja Interfax twierdzi, powołując się na swoje źródła w rosyjskim MON, że na półwyspie może stacjonować od 10 do 24 maszyn, które zapewnią znaczne wzmocnienie rosyjskich sił ofensywnych w regionie, a z uwagi na duży zasięg bombowców pozwoli Kremlowi na wywieranie nacisków daleko poza basenem Morza Czarnego.

Prace nad instalacją elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej w rumuńskim Deveselu rozpoczęły się w październiku 2013 roku. Są częścią natowskich planów budowy europejskiego systemu obrony przeciwrakietowej.

Bombowce Tu-22M3 były już wcześniej rozmieszczone na Krymie. Pod koniec lat 80. XX wieku stacjonowały w bazie lotniczej Wiesiołoje oraz nieczynnej obecnie Oktiabrskoje. Wszystkie podlegały wówczas sowieckiej Marynarce Wojennej.

Niedawno informowaliśmy o planach wejścia do służby z końcem bieżącego roku sześciu zmodernizowanych Tu-22M3M, uzbrojonych m.in. w przeciwokrętowe pociski rakietowe dalekiego zasięgu Raduga Ch-32, będącymi głęboką modyfikacją istniejącego uzbrojenia tej klasy (czytaj więcej: Sześć bombowców Tu-22M3M wejdzie do służby z końcem roku).

Tupolew Tu-22M3 (w kodzie DIA/NATO: Backfire-C) jest to sowiecki/rosyjski ponaddźwiękowy bombowiec dalekiego zasięgu o zmiennej geometrii skrzydeł, zdolny do międzykontynentalnych uderzeń konwencjonalnych lub nuklearnych. Siły Powietrzne Rosji (WWS) posiadają łącznie 93 samoloty, a lotnictwo Marynarki Wojennej (AWMF) 58 egzemplarzy (dane na 2010 rok).

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.