Eurocopter H225M Caracal / Źródło: Wikimedia Commons

Rozpoczęto testy śmigłowców Caracal

W Powidzu przez miesiąc będą testowane śmigłowce EC-725 Caracal. Od ich wyniku będzie zależeć, czy kontrakt na dostawę 50 maszyn dla Wojska Polskiego zostanie zrealizowany.

Testy będą obejmować weryfikację parametrów maszyn, które zostały podane przez Airbusa, jednak szczegóły nie są znane. Podpułkownik Szczepan Głuszczak, rzecznik sekretarza stanu w MON Czesława Mroczka, powiedział:

Procedura weryfikacji i dokumentacja, która się z nią wiąże, wchodzą w zakres informacji niejawnych.

Testy będą się odbywać na terenie 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Pod koniec tego tygodnia Caracala w akcji będą mieć okazję obejrzeć dziennikarze oraz posłowie i senatorowie z komisji obrony. Jak zaznaczył ppłk Głuszczak:

Nie będzie to jednak fragment testów, ale odrębny pokaz.

Jeśli testy wypadną pomyślnie, Ministerstwo Obrony Narodowej podpisze z Airbus Helicopters umowę zakupu wartą 8-12 mld złotych. Pierwsze śmigłowce trafią wtedy do polskiej armii w 2017 roku.

O wyborze Caracali pisaliśmy tutaj: http://www.nowastrategia.org.pl/ec-725-caracal-nowym-polskim-smiglowcem-wielozadaniowym/

Więcej o samym śmigłowcu tutaj: http://www.nowastrategia.org.pl/ec-725-caracal-duzo-szumu-malo-faktow/

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.