W dniu 21 listopada br. US Army złożyło zapytanie ofertowe (RFP) na nowy czołg lekki w ramach programu Mobile Protected Firepower (MPF), który wesprze w przyszłości Brygadowe Zespoły Bojowe Piechoty (IBCT).
Logo programu Mobile Protected Firepower (MPF). / fot. US Army.
We wtorek, 21 listopada br. dowództwo US Army złożyło zapytanie ofertowe (Request for Proposal; RFP) na fazę inżynieryjną i dalszego rozwoju (Engineering and Manufacturing Development; EMD) nowego, lekkiego czołgu w ramach programu Mobile Protected Firepower (MPF). Aby zmaksymalizować konkurencyjność, na początku roku fiskalnego 2019 przewiduje się przyznanie maksymalnie dwóch kontraktów na fazę EMD.
Jak podkreśla komunikat prasowy US Army, zdolności wsparcia ogniowego są jednymi z najbardziej krytycznych potrzeb, w szczególności dla Brygadowych Zespołów Bojowych Piechoty (Infantry Brigade Combat Teams; IBCT)*, w których brakuje dobrze opancerzonej platformy dalekiego zasięgu, odpornej na cyberzagrożenia i zdolnej do prowadzenia precyzyjnego ognia w pierwszej fazie operacji wojskowej. Zdolności te są potrzebne w surowych i nieprzewidywalnych lokalizacjach, pozwalając na uniknięcie głównych sił przeciwnika oraz szybkie przejście do operacji ofensywnej i wykorzystania inicjatywy.
*Brygadowy Zespół Bojowy Piechoty (IBCT) jest tzw. ?lekkim? związkiem taktycznym, dlatego posiada 358 wielozadaniowych pojazdów kołowych o wysokiej mobilności HMMWV w różnych wersjach, 234 średnich pojazdów taktycznych MTV w różnych wersjach i 16 haubic holowanych M119A2 kal. 102 mm, a jego liczebność to 4.413 żołnierzy.
Gen. dyw. David Bassett, dyrektor wykonawczy programu Ground Combat Systems w US Army, powiedział:
Od samego początku programu Szef Sztabu US Army dostrzegł lukę w zdolnościach charakterystycznych dla naszej obecnej struktury IBCT dla mobilnej platformy zapewniającej precyzyjny ogień wspierający piechotę na polach walki XXI wieku.
Lekki czołg od BAE Systems USA. / Foto producenta.
US Army wprowadza nowatorskie podejście do pozyskiwania nowego wozu bojowego ze względu na pilną potrzebę operacyjną. Począwszy od wystosowania wymagań, wojsko wcześnie zaangażowało przemysł, aby jak najszybciej uzyskać odpowiednie możliwości techniczne, przy odpowiednich kosztach i czasie. Dzięki ciągłemu dialogowi US Army była w stanie określić, do czego zdolna jest branża zbrojeniowa i dostosować wymagania, aby zapewnić najlepsze rozwiązania.
David Dopp, szef programu MPF w US Army, dodał:
Dzieliliśmy się naszą dokumentacją projektu rozwoju możliwości w niespotykanym wcześniej czasie. Mieliśmy stałe, pozytywne zaangażowanie branży, w tym indywidualne sesje z przedstawicielami przemysłu i dowództwem Armii. Szef Sztabu nakierował również przemysł do myślenia nieszablonowego, aby nasze wymagania można było zrealizować w bardziej efektywny sposób. W tej chwili nie mamy platformy pojazdów bojowych zapewniającej mobilne, opancerzone, ofensywne zdolności ognia bezpośredniego, a Armia jest gotowa szybko odebrać MPF.
Od tego czasu przemysł zainwestował swoje niezależne fundusze badawczo-rozwojowe (Independent Research and Development; IRAD), dzięki czemu osiągnął niespotykany wcześniej poziom gotowości projektów.
US Army spodziewa się odebrać 12 prototypów od każdego wykonawcy do czteromiesięcznych testów w ciągu 14 miesięcy po przyznaniu kontraktów na rok fiskalny 2019. Jak wskazano w strategii modernizacyjnej wozów bojowych w 2015 roku (2015 Combat Vehicle Modernization Strategy), brak mobilnej, opancerzonej platformy wsparcia ogniowego prowadzi do tego, że IBCT wymaga wzmocnienia cięższych elementów Armii i ogranicza ich zdolność do szybkiego przemieszczania się i prowadzenia ofensywy z wielu kierunków.
Po zakończeniu fazy EMD, US Army wybierze zwycięzcę, który zbuduje maksymalnie 54 pojazdy w ramach wstępnej produkcji seryjnej (Low Rate Initial Production; LRIP), z czego 26 na początek oraz 28 w ramach opcji. LRIP obejmie również modernizację ośmiu pojazdów z fazy EDM. Wejście do służby pierwszych pojazdów zostało zaplanowane na 2015 rok.
Next Generation Armoured Fighting Vehicle. / fot. MO Singapuru.
Wieże CMI Cockerill Series 3105 dla pojazdów bojowych. / fot. CMI Defence.
Jeśli chodzi o finansowanie programu, to w roku fiskalnym 2019 US Army przeznaczy na ten cel 176 mln USD, następnie 311 mln USD w 2020, 360 mln USD w 2021 oraz 376 mln USD w 2022 roku. Do tej pory chęć zgłoszenia ofert złożyły trzy podmioty:
Źródła:
army.mil: Army releases Request for Proposal for Mobile Protected Firepower
defensenews.com: Army?s new light tank competition kicks off
Czytaj także:
Konsorcjum DATC zbuduje wóz bojowy nowej generacji dla US Army
Indie chcą pozyskać 1.770 opancerzonych wozów bojowych o kryptonimie FRCV
Amerykanie przekształcają lekką brygadę piechoty ?Spartans? w pancerną
SAIC i ST Kinetics ujawniło pierwszy prototyp ACV 1.1 dla USMC
Raytheon proponuje US Army rakiety Stinger dla transporterów Stryker
US Army: Kontrakt na systemy obrony aktywnej dla czołgów Abrams
Pierwszy prototyp transportera opancerzonego AMPV przekazany US Army