Fot. PGZ S.A.

Ruszyło Centrum Dostaw i Serwisu Sprzętu do Naziemnej Obsługi Statków Powietrznych dla Sił Zbrojnych RP

W dniu 4 stycznia br. w Warszawie rozpoczęło działalność Centrum Dostaw i Serwisu Sprzętu do Naziemnej Obsługi Statków Powietrznych, które zajmie się zapewnieniem dostępności i sprawności urządzeń naziemnej obsługi statków powietrznych (NOSP) dla wszystkich typów statków powietrznych użytkowanych przez Siły Zbrojne RP.

W czwartek, 4 stycznia br. na terenie Wojskowego Centralnego Biura Konstrukcyjno-Technologicznego (WBCKT) S.A. w Warszawie rozpoczęło działalność Centrum Dostaw i Serwisu Sprzętu do Naziemnej Obsługi Statków Powietrznych. Głównym zadaniem centrum będzie kompleksowe zapewnienie dostępności i sprawności urządzeń naziemnej obsługi statków powietrznych (NOSP) dla wszystkich typów statków powietrznych użytkowanych w Siłach Zbrojnych RP.

Adam Lesiński, członek zarządu PGZ S.A., powiedział:

Dzisiejsze wydarzenie to ważny krok w kierunku pełnej polonizacji naziemnego wyposażenia samolotów i śmigłowców wykorzystywanych przez Siły Zbrojne RP. W rezultacie działań podjętych między innymi przez Polską Grupę Zbrojeniową Siły Powietrzne uzyskają wsparcie logistyczne na najwyższym światowym poziomie. Uruchomienie Centrum oznacza również, że Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne S.A. może stać się podmiotem odpowiedzialnym za zarówno dostawy, jak i remonty użytkowanego obecnie w Siłach Zbrojnych RP Naziemnego Sprzętu Obsługi Statków Powietrznych, co znacznie zwiększy skalę naszych dotychczasowych usług w tym obszarze.

Uchwałę o utworzeniu centrum kompetencyjnego zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. podjął w dniu 20 grudnia ub. r. Koncepcja jego powołania została wypracowana wspólnie przez szefostwo Techniki Lotniczej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych RP, WCBKT S.A. oraz Biuro Platform Lotniczych Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.

Przygotowując się do otwarcia Centrum, WCBKT S.A. podpisało wiele umów z partnerami zagranicznymi, m.in. koncernem BAE Systems oraz ukraińską firmą Ukroboronservice. W 2017 roku podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach została ponadto zawarta umowa o współpracy w zakresie utworzenia Centrum Dostaw i Serwisu NOSP ze spółkami wchodzącymi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej: Wytwórnią Sprzętu Komunikacyjnego ?PZL-Kalisz?, Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 1 S.A., Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 2 S.A., Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 4 S.A. oraz Wojskowymi Zakładami Elektronicznymi S.A. Tym samym WCBKT S.A. pozyskało kompetencje dotyczące całego asortymentu sprzętu NOSP użytkowanego w Siłach Zbrojnych RP, niezależnie od kraju pochodzenia.

Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne S.A. zajmuje się konstruowaniem i produkcją nowoczesnych urządzeń na potrzeby obronności. Wywodzi się z powołanego w 1968 roku Zakładu Produkcji Doświadczalnej Wojskowej Akademii Technicznej. Obecnie głównym obszarem działalności spółki jest zabezpieczanie potrzeb Sił Zbrojnych RP w zakresie dostaw sprzętu do naziemnej obsługi statków powietrznych oraz urządzeń szkolno-treningowych dla wojsk lądowych.

Źródło:

pgzsa.pl: Powstało Centrum Dostaw i Serwisu Sprzętu do Naziemnej Obsługi Statków Powietrznych

Czytaj także:

Konferencja prasowa PGZ nt. wyrzutni artylerii rakietowej WR-300 Homar

Porozumienie PGZ S.A. z Bell Helicopter ws. śmigłowców UH-1Y Venom

PGZ S.A. podpisała porozumienia o współpracy z izraelskimi IAI oraz ELTA Systems

Porozumienie o współpracy pomiędzy PGZ S.A. a I3TO

USA: PGZ S.A i Northrop Grumman podpisały list intencyjny o współpracy

Podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Raytheonem, Autosanem i PGZ S.A.

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.