Prawdopodobna koncepcja Rysia. / Źródło: Internet.

Ryś – rosyjski biomorficzny robot kroczący

Wszechrosyjski Instytut Naukowo-Badawczy Signał pracuje nad kroczącym robotem biomorficznym klasy UGV (unmanned ground vehicle) o nazwie Ryś (Rys`).

Według źródeł w rosyjskim przemyśle zbrojeniowym, Wszechrosyjski Instytut Naukowo-Badawczy „Signał”, mieszczący się w miejscowości Kowrow w obwodzie włodzimierskim, pracuje nad kroczącym robotem biomorficznym klasy UGV o nazwie Ryś.

Platforma ma być opracowana w sześciu konfiguracjach, jako robot rozpoznawczy, wsparcia ogniowego, rozminowania, MEDEVAC (ewakuacji medycznej), wsparcia logistycznego i jako bojowy, inżynieryjny pojazd rozpoznawczy.

Ryś będzie posiadał zintegrowany system zarządzania walką, aparaturę kontrolną i techniczne wyposażenie nadzoru, własne oprogramowanie i łącza danych, system nawigacji i lokalizator do śledzenia, wyposażenie rozpoznawcze oraz możliwość przenoszenia różnego ładunku do 400 kg.

Zgodnie z wymaganiami, robot będzie musiał swobodnie przemieszczać się z maksymalnym obciążeniem oraz zachowaniem równowagi po betonie, asfalcie, piasku, powierzchniach śliskich i podłożach nieregularnych. Promień w jakim będzie mógł się obrócić wyniesie mniej niż 1 metr.

Uzbrojenie robota mają stanowić karabin maszynowy PKT/PKTM kal. 7,62 mm, jednorazowe granatniki przeciwpancerne RPG-26, RPG-27, RPG-28 lub RPG-30 albo wersję RszG-2 z pociskiem paliwowo-powietrznym.

Ryś będzie sterowany przez operatora lub działał w trybie autonomicznym i pół-autonomicznym, zintegrowanymi z systemem zarządzania robota. Oprócz wersji standardowej, planowana jest lżejsza wersja o ładowności do 100 kg, opracowywana wspólnie z laboratorium NPO Androidnaja Tiechnika z Moskwy. Testy obu robotów zaplanowano na pierwszą połowę 2019 roku.

Ryś będzie zatem uzbrojonym rosyjskim odpowiednikiem amerykańskich robotów tej klasy, zaprojektowanych przez Boston Dynamics: BigDog z 2005 roku, Cheetah z 2007 roku, LittleDog z 2007 roku oraz Legged Squad Support System (LS3) z 2012 roku.

Poniżej wideo z robotem kroczącym Legged Squad Support System (LS3) w czasie testów, przeprowadzonych przez amerykański Korpus Piechoty Morskiej (USMC):

Czytaj także: 

Platform-M UGV ? nowa zabawka rosyjskich sił specjalnych [WIDEO]

Nowy rosyjski robot do ochrony baz atomowych? [WIDEO]

Testy poligonowe nowego rosyjskiego bezzałogowca Uran-9 [WIDEO]

Uran-9 ? nowy rosyjski pojazd bezzałogowy

Rosjanie zbudowali przenośny robot bojowy [WIDEO]

Unicum AI: Rosjanie stworzyli sztuczną inteligencję? [WIDEO]

Sherp ATV ? rosyjski pojazd do wszystkiego [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.