RYSZARD J. CZARNOWSKI – „KRESY.KRWAWE DZIEJE-RECENZJA

?Kresy. Krwawe dzieje?  Ryszarda Jana Czarnowskiego to najnowsza książka poruszająca najtragiczniejszy okres w historii Kresów ( 1918-1945) na polskim rynku wydawniczym. Historia Kresów od wielu lat elektryzuje Polaków, wracają wspomnienia lat świetności jak i tragiczna część historii spod znaku wojny i ludobójstwa. Tytułowe Krwawe dzieje po dziś dzień kształtują naszą świadomość historyczną i kulturową, dlatego warto poznać je głębiej za pomocą najnowszej pozycji Oficyny Wydawniczej Rytm. 

W  2018 roku, nakładem Oficyny Wydawniczej Rytm ukazała się książka najnowsza książka Ryszarda Jana Czarnowskiego ?Kresy. Krwawe dzieje?. Pozycja ta została objęta patronatem medialnym portalu Nowa Strategia. Jest to kontynuacja historii Kresów zapoczątkowana  w wydanej w 2017 r. książce „Kresy. Utracone dzieje. Najnowsza książka R. J. Czarnowskiego składa się z piętnastu rozdziałów opisujących historię Kresów od zakończenia I wojny światowej do 1945 roku.

Ryszard J. Czarnowski  kontynuując swoją opowieść o Kresach po raz posługuje się wieloma źródłami w postaci dokumentów oraz relacji  świadków. W narracji posługuje się swoim własnym stylem, dalekim od typowych pozycji historycznych. Autor posługuje się prostym, a wielu momentach dosadnym językiem co przekłada się w opinii autora niniejszej recenzji na spory atut. Prosty język w połączeniu z bogatą bibliografią sprawia, że książkę można przeczytać jednym tchem, ale również zachęca do głębszego poznania opisywanej tematyki.

Tytuł najnowszej książki wydanej nakładem Oficyny Wydawniczej Rytm jest jak najbardziej adekwatny. Autor porusza w niej najbardziej krwawe dzieje Kresów. Od walk w 1918 r., poprzez walki z bandami UPA i OUN przed wybuchem II wojny światowej aż po apogeum mordów czyli rzeź wołyńską.

Autorowi można zarzucić brak chronologii i częste zmiany opisywanych wątków( co zresztą sam przyznaje), jednak jest to bardzo dobre źródło wiedzy dla osób, które chcą poznać dzieje Kresów, które w ostatnich latach budzą co raz większe zainteresowanie wśród Polaków.

Serdecznie Polecam !!!

RYSZARD JAN CZARNOWSKI ? pisarz, teoretyk sztuki, grafik. Działacz drugoobiegowego ruchu wydawniczego w PRL, za co został uhonorowany przez Ministra Kultury i Sztuki RP odznaczeniem Zasłużonego Działacza Kultury. Zakochany ze wzajemnością ? jak mówi ? w Kresach Rzeczypospolitej. Autor: Lwów. Legenda zawsze wierna, Lwów ? sacrum et profanum, Krzemieniec. Zaginione miasto, Żółkiew. Hetmańskie gniazdo, Grodno. Zapomniana stolica, Lwów. Okupacja niemiecka, Lwów. Okupacja sowiecka, Wokół Lwowa. Szlakiem Sobieskiego, Rosja. Kryminalne dzieje Imperium oraz Kresy. Utracone dzieje. 


 

                                                                         Autor: Ryszard Jan Czarnowski  

Tytuł: Kresy. Krwawe dzieje

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM

Oprawa: Twarda 

Rok wydania: 2018

ISBN: 978-83-7399-740-0

Liczba stron: 224

>>>>Książkę można kupić u wydawcy tutaj<<<

Absolwent WSIiZ w Rzeszowie. Do jego zainteresowań należą zagadnienia związane z Wojskiem Polskim, bezpieczeństwem, lotnictwem oraz historią. Pasjonat modelarstwa redukcyjnego.