Ryszard Jan Czarnowski – „Kresy. Utracone dzieje” – Recenzja

„Kresy. Utracone dzieje”  Ryszarda Jana Czarnowskiego to niezwykle barwna i interesująca pozycja na polskim rynku wydawniczym. Historia Kresów od wielu lat elektryzuje Polaków, wracają wspomnienia lat świetności jak i gorzka część historii spod znaku wojen i masowych mordów. Pomimo trudnej historii, chętnie wracamy do czasów kiedy Kresy były integralną częścią państwa. Bogata kultura i wspaniała dzieje tamtych terenów pokazują swoje nowe oblicze w najnowszej pozycji Oficyny Wydawniczej Rytm. 

W 2017 roku, nakładem Oficyny Wydawniczej Rytm ukazała się książka najnowsza książka Ryszarda Jana Czarnowskiego „Kresy. Utracone dzieje”. Pozycja ta została objęta patronatem  medialnym portalu  Nowa Strategia.

Jedna z najnowszych pozycji Oficyny Wydawniczej Rytm jest pierwszym z dwóch tomów planowanych przez autora, opisujących niezwykle bogatą historię Kresów Ukrainnych dawnej RP.  Książka składa się z osiemnastu rozdziałów opisujących  historię Kresów od początków państwa Polskiego do wybuchu I wojny światowej.  Jest to niezwykle barwna i długa opowieść o historii, kulturze i mentalności w granicach dawnej Rzeczypospolitej.

Ryszard J. Czarnowski w bardzo prostym i przyjemnym stylu prowadzi czytelnika przez skomplikowane i trudne momenty historii Kresów. Cała książka jest własną i subiektywną oceną tej części historii Polski prezentowaną przez autora. Trudno w „Kresach” doszukiwać się  suchych analiz i poprawności politycznej. Autor w prosty sposób przedstawia ówczesne realia panujące na Kresach, które przez wieki były areną walki nie tylko zbrojnej, ale również politycznej, religijnej i kulturowej. Dla wielu mniej zainteresowanych historią, książka będzie dobrym źródłem wiedzy na zapoznanie się z dziejami Kresów oraz pozwoli na zrozumienie wielu problemów natury kulturowej i politycznej z którymi mamy do czynienia na co dzień.

W dzisiejszych czasach kiedy przy życiu pozostaje co raz mniej dawnych mieszkańców Kresów, a poprawność polityczna stawia zasłonę nad tą jakże ważną częścią naszej historii,  prezentowana książka jest bardzo dobrym źródłem wiedzy szczególnie dla młodych ludzi.

 

Serdecznie Polecam !!!

RYSZARD JAN CZARNOWSKI – pisarz, teoretyk sztuki, grafik. Działacz drugoobiegowego ruchu wydawniczego w PRL, za co został uhonorowany przez Ministra Kultury i Sztuki RP odznaczeniem Zasłużonego Działacza Kultury. Zakochany ze wzajemnością – jak mówi – w Kresach Rzeczypospolitej. Autor: Lwów. Legenda zawsze wierna, Lwów – sacrum et profanum, Krzemieniec. Zaginione miasto, Żółkiew. Hetmańskie gniazdo, Grodno. Zapomniana stolica, Lwów. Okupacja niemiecka, Lwów. Okupacja sowiecka, Wokół Lwowa. Szlakiem Sobieskiego oraz Rosja. Kryminalne dzieje Imperium. 

Autor: Ryszard Jan Czarnowski  

Tytuł: Kresy. Utracone dzieje

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM

Oprawa: Twarda 

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-7399-723-3

Liczba stron: 282

>>>>Książkę można kupić u wydawcy tutaj<<<

Absolwent WSIiZ w Rzeszowie. Do jego zainteresowań należą zagadnienia związane z Wojskiem Polskim, bezpieczeństwem, lotnictwem oraz historią. Pasjonat modelarstwa redukcyjnego.