S-400 Triumf na ulicach Moskwy, podczas obchodów Dnia Zwycięstwa w 2009 roku. Źródło: Wikimedia Commons.

Rosyjskie systemy S-400 Triumf na Półwyspie Krymskim

Agencja prasowa TASS poinformowała, że po zakończeniu prób w sierpniu br. na Półwyspie Krymskim zostanie rozmieszczony pułk systemów rakietowych S-400 Triumf (w kodzie NATO: SA-21 Growler).

Teodozja - miasto na Ukrainie, na południowo-wschodnim wybrzeżu Krymu nad Morzem Czarnym u podnóża masywu Tepe-Oba. /Fot. Wikimedia Commons.

Teodozja – miasto na Ukrainie, na południowo-wschodnim wybrzeżu Krymu nad Morzem Czarnym u podnóża masywu Tepe-Oba. /Fot. Wikimedia Commons.

Informację o rozmieszczeniu systemów S-400 Triumf przekazał podpułkownik Jewgienij Olejnikow, szef sztabu-zastępca dowódcy 18. Przeciwlotniczego Pułku Rakietowego 31. Dywizji Obrony Powietrznej. Podpułkownik Jewgienij Olejnikow stwierdził, że po zakończeniu testów na terenie Centrum Badań i Testów Obrony Powietrznej pułk rakietowy wyposażony w systemy S-400 Triumf zostanie rozmieszczony w Teodozji na Półwyspie Krymskim.

Jak podaje podpułkownik Olejnikow, pułk systemu rakietowego S-400 Triumf został wyprodukowany przez koncern zbrojeniowe PWO Almaz-Antej na zamówienie 18. Pułku Rakietowego Obrony Powietrznej. Żołnierze pułku którego zadaniem będzie operowanie za pomocą systemów S-400 Triumf zostali już przeszkoleni w zakresie ich obsługi w Gatczynie (obwód leningradzki w północno-wschodniej Europie).

S-400 Triumf (w kodzie NATO: SA-21 Growler) jest najnowszym rosyjskim systemem przeciwlotniczym i przeciwrakietowym dalekiego zasięgu (nawet do 400 km), w tym do niszczenia celów o niskiej sygnaturze radarowej. Według źródeł rosyjskich S-400 może jednocześnie namierzać i naprowadzać rakiety na 6 celów znajdujących się w odległości nawet 400 km. S-400 Triumf jest zdolny zwalczać cele powietrzne, w tym: samoloty, rakiety typu cruise oraz rakietowe pociski balistyczne o zasięgu 3500 km, poruszające się z prędkością do 4,8 km/s.

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.