Pocisk przeciw-okrętowy RBS-15 w wersji lotniczej. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Saab dostarczy Szwecji nowe pociski przeciw-okrętowe

Szwedzki koncern zbrojeniowy Saab Defence and Security otrzymał zlecenie o wartości 3,2 mld SEK od Agencji ds. Zamówień Obronnych (FMV) na produkcję i dostawy pocisków przeciw-okrętowych nowej generacji dla Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej.

W piątek, 31 marca br. szwedzki koncern zbrojeniowy Saab Defence and Security poinformował, że otrzymał zlecenie o wartości 3,2 mld SEK (1,41 mld PLN) od Agencji ds. Zamówień Obronnych (Swedish Defence Materiel Administration; FMV) na produkcję i dostawy pocisków przeciw-okrętowych nowej generacji dla Sił Powietrznych (Svenska Flygvapnet) i Marynarki Wojennej (Svenska Marinen), które mają rozpocząć się jeszcze w br. i zakończyć w 2026 roku.

Podpisana umowa zakłada rozwój programu budowy nowych pocisków przeciw-okrętowych, odpalanych zarówno z platform lotniczych (JAS 39 Gripen E; czytaj także: Saab zaprezentował wariant E myśliwca JAS 39 Gripen [FOTO+WIDEO]), jak i morskich (korwety rakietowe typu Visby).

H?kan Buskhe, dyrektor generalny Saab Group, powiedział:

Pociski nowej generacji zapewnią Flygvapnet i Svenska marinen wymierne zwiększenie ich potencjału, w porównaniu do innych pocisków dostępnych na rynku. Obydwa rodzaje sił zbrojnych będą miały możliwości rażenia celów w każdych warunkach.

Choć producent nie podaje oznaczenia nowego pocisku, to ma być on wynikiem doświadczenia działu Saab Bofors Dynamics nad rodziną rakiet manewrujących RBS-15, który powstał wspólnie z niemieckim Diehl Defence GmbH & Co. KG. Nowy system ma posiadać zwiększony zasięg rażenia, ulepszoną głowicę samonaprowadzającą oraz mniejszą masę całkowitą. Oprócz zdolności zwalczania okrętów, rakieta będzie miała możliwość atakowania również celów lądowych, w każdych warunkach pogodowych, a system będzie modernizowany w przyszłości.

Claus Günther, prezes Diehl Defence GmbH & Co. KG, dodał:

Diehl jest dumny, że kontynuuje swój udział w historii sukcesu RBS-15, dzięki naszemu ?know-how? i sprawdzonemu doświadczeniu. Ten wspólny program umocni pozycję obu firm w gronie światowych liderów w dziedzinie technologii rakietowych, jako pierwszy wprowadzający rakietę nowej generacji na rynek.

Przypomnijmy, że w dniu 18 listopada ub. r. Szwecja przywróciła do służby nadbrzeżne wyrzutnie rakiet manewrujących RBS-15 Mk3 i wówczas informowano, że trwają prace nad wersją Mk4, która będzie wyposażona w podwójne systemy naprowadzania, nowe systemy łączności i typy głowic oraz będzie posiadać zwiększony zasięg i zmniejszony przekrój radarowy (radar cross section; RCS) (czytaj więcej: Szwecja przywraca do służby rakiety RBS-15 w jednostkach obrony wybrzeża [WIDEO]). Niewykluczone, że ?nowy pocisk przeciw-okrętowy? jest właśnie zapowiadanym RBS-15 Mk4.

RBS-15 (Robotsystem 15) to rodzina szwedzkich rakiet manewrujących typu ?wystrzel i zapomnij? (fire-and-forget) o zasięgu 200 km do rażenia celów morskich. Może być wystrzeliwana z wielu typów okrętów wojennych, samolotów Saab JAS 39 Gripen czy mobilnych wyrzutni rakietowych. W tym wariancie używana także przez Marynarki Wojenne Polski i Niemiec. Rakieta jest naprowadzana inercyjnie oraz za pomocą nawigacji GPS i wyposażono ją w środki przeciwdziałania systemom zakłóceń elektronicznych i konwencjonalną głowicę bojową odłamkowo-burzącą (HE; high explosive) o masie 200 kg.

Źródło:

saab.com: Saab Receives Order for Next Generation Anti-Ship Missile

Czytaj także:

Saab opracował nową aplikację treningową dla żołnierzy

Nowy samolot szkolno-treningowy od Boeinga i Saaba

Saab zmodernizuje australijskie RBS 70 i radary Giraffe AMB

Saab zmodernizuje szwedzkie niszczyciele min

Symulatory dla fińskich Leopardów 2A6 od Saab

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.