SAGEM Patroller - nowy dron dla francuskiej armii. Źródło: Sagem.

Sagem Patroller – nowy dron dla armii francuskiej

Firma Sagem dostarczy nowe taktyczne drony dla armii francuskiej. Po zawarciu porozumienia z DGA, którego świadkiem był minister obrony Jean-Yves Le Drian, francuska armia otrzyma bezzałogowe aparaty latające Patroller, które zastąpią drony Sperwer, od 2018 roku.

Według dokumentów budżetowych na lata 2014-2019 i planu zamówień, francuska armia otrzyma 14 nowych statków powietrznych. Nowe drony Patroller przejmą zadania prowadzenia rozpoznania od bsl Sperwer, które wykorzystywane są przez 61. Pułk Artylerii działający w ramach Brygady Wywiadowczej. Zamówienie na nowe taktyczne bezzałogowce jest wynikiem rygorystycznych testów które miały miejsce w lipcu 2015 roku w bazie lotniczej Istres należącej do francuskich sił powietrznych.

Sagem Patroller to bezzałogowy aparat lotniczy, który zapewnia możliwości ISTAR (Information, surveillance, target acquisition, and reconnaissance) w czasie rzeczywistym w różnych misjach, takich jak nadzór granicy czy pola bitwy, obserwacja celów oraz naprowadzaniu ognia artyleryjskiego na cel.

SAGEM Sperwer na Paris Air Show 2009. Źródło: Wikimedia Commons.

SAGEM Sperwer na Paris Air Show 2009. Źródło: Wikimedia Commons.

Drony Patroller mogą pozostawać w powietrzu nieprzerwanie przez 20 godzin, są zdolne do osiągania prędkości do 200 km/h i lotów na wysokościach 20 tysięcy stóp (ponad 6.000 m) i na odległości do 180 km (istnieje możliwość zwiększenia zasięgu do 500 km). Każdy bezzałogowiec może przenosić ładunek o wadze do 250 kg, który składać będzie się z kombinacji urządzeń optycznych, radarowych oraz urządzeń SIGINT (skrót od ang. signals intelligence ? wywiad sygnałów) zamontowanych w płatowcu lub w zasobnikach.

Według danych opublikowanych przez MON Francji, realizacja nowego programu dronów Patroller doprowadzi do powstania 300 nowych miejsc pracy dla wykwalifikowanych pracowników oraz zwiększenia współpracy z niemiecką firmą Ecarys, która dostarcza płatowiec ES-15.

Czytaj także:

Półtora miliarda euro na brytyjsko-francuski dron uderzeniowy

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.