Samobójczy zamach bombowy na ambasadę ChRL w Kirgistanie

Rano, 30 sierpnia br. zamachowiec-samobójca staranował samochodem bramę wjazdową na terenie chińskiej ambasady w Biszkeku, stolicy Kirgistanu i wysadził się w powietrze raniąc trzy osoby. Sprawca, ani motywy zamachu nie są znane.

Oprac. własne na podst. Wikimedia Commons.

Oprac. własne na podst. Wikimedia Commons.

Jak poinformował wicepremier Kirgistanu Żenisz Razakow, zamachowcowi udało się sforsować bramę wjazdową na teren ambasady ChRL i zdetonować ładunki wybuchowe, umieszczone w samochodzie, w pobliżu rezydencji ambasadora Państwa Środka. W wyniku eksplozji ranni zostali dwaj ogrodnicy oraz niezidentyfikowana jeszcze kobieta, choć początkowo była mowa o pięciu osobach poszkodowanych. Prezydent Ałmazbek Atambajew wydał polecenie zaostrzenia środków antyterrorystycznych w stolicy.

Chińczycy ewakuowali cały personel swojej placówki, a podobny krok wykonali Amerykanie, których ambasada jest położona niedaleko. Wielka Brytania wydała ostrzeżenie dla swoich obywateli, w którym odradza się podróże do Kirgistanu w związku z zagrożeniem terrorystycznym, zwłaszcza w rejonie miasta Osz, w południowej części Kotliny Fergańskiej, gdzie znajduje się m.in ambasada Federacji Rosyjskiej. 

Rzecznik prasowy chińskiego MSZ Hua Chunying oświadczył, że był to poważny atak terrorystyczny i w związku z tym Chiny będą zdecydowanie walczyć z wszelkimi formami terroryzmu, a władze Kirgistanu wezwał, w imieniu rządu ChRL, do szybkiego ustalenia źródło ataku.

Do ataku nie przyznała się żadna organizacja terrorystyczna, a do zdarzenia doszło na dzień przed Świętem Niepodległości tego kraju, który w tym roku obchodzi 25. rocznicę ogłoszenia niezależności od rozpadającego się ZSRR. W zeszłym roku władze kirgiskie przeprowadziły szereg operacji antyterrorystycznych w stolicy, a według urzędników nawet 500 obywateli tego kraju dołączyło do szeregów dżihadystów Państwa Islamskiego (ISIS) w Syrii i Iraku.

Zdjęcia ze skutków ataku dostępne są pod linkiem: Svodka Akipress News.

Poniżej amatorskie nagranie wideo tuż po zamachu w Biszkeku:

Na początku czerwca br. w innej postsowieckiej republice, Kazachstanie, doszło do do ataku ponad 20 islamskich fanatyków na koszary Gwardii Narodowej Republiki Kazachstanu (czytaj więcej: Zamach terrorystyczny w Kazachstanie [WIDEO]).

Czytaj także:

Dwie eksplozje i strzelanina w dzielnicy mieszkalnej Sankt Petersburga

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.