fot. PAP/EPA/STR.

Samobójczy zamach w Ankarze

Dziesiątki osób zostało zabitych i rannych w wyniku samobójczego zamachu terrorystycznego w centrum tureckiej stolicy.

W niedzielę, po południu, 13 marca br. w pobliżu parku Güven w centrum Ankary doszło do silnej eksplozji, w wyniku której zginęło co najmniej 37 osób, a 125 zostało rannych. Lokalna policja ocenia, że doszło do samobójczego zamachu za pomocą samochodu-pułapki. Nikt na razie nie przyznał się do tego aktu terroru.

Na fotografiach z miejsca zdarzenia widać potężne słupy ognia, w tym szczątki spalonego autobusu. Świadkowie zamachu relacjonują, że w okolicy słychać było także odgłosy strzelaniny.

Na Twitterze pojawiło się nagranie z miejskiego monitoringu, na którym widać moment eksplozji:

a także zdjęcia, wykonane przez świadków:

fot. Twitter @IsraelHatzolah

fot. Twitter @IsraelHatzolah

fot. Twitter @IsraelHatzolah

fot. Twitter @IsraelHatzolah

fot. Twitter @IsraelHatzolah

fot. Twitter @IsraelHatzolah

fot. Twitter @IsraelHatzolah

fot. Twitter @IsraelHatzolah

To kolejny w ostatnich miesiącach zamach terrorystyczny w Turcji. Ostatni taki akt w tureckiej stolicy miał miejsce niespełna miesiąc temu, w dniu 17 lutego br. W wyniku eksplozji samochodu-pułapki w pobliżu koszar wojskowych i siedziby krajowego parlamentu spowodował zginęło 28 osób, a 61 zostało rannych, w większości żołnierzy (czytaj więcej: Zamach w centrum Ankary). Wcześniejszy akt terroru w Ankarze miał miejsce w dniu 10 października ubiegłego roku. Zginęło wówczas 95 osób, a prawie 250 zostało rannych (czytaj więcej: Eksplozje w centrum Ankary). W dniu 12 stycznia br. w wyniku eksplozji na placu Sultanahmet w historycznej dzielnicy Stambułu, zginęło 10 osób, a 15 zostało rannych, w większości byli to zagraniczni turyści (czytaj więcej: Zamach terrorystyczny w Stambule). Z kolei w dniu 20 lipca ubiegłego roku w miejscowości Suruç w pobliżu granicy z Syrią, w wyniku samobójczego zamachu terrorystycznego śmierć poniosło 30 osób, a przeszło 100 zostało rannych (czytaj więcej: Zamach terrorystyczny w Turcji).

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.