Wyrzutnie rakiet baterii systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego MIM-104 Patriot. / Wikimedia Commons

Saudyjski Patriot przechwycił rakietę balistyczną z Jemenu

W poniedziałek, 8 lutego br. saudyjska obrona przeciwlotnicza przechwyciła rakietę balistyczną Scud, wystrzeloną przez rebeliantów Huti z Jemenu.

Gen. bryg. Ahmed Al-Assiri, rzecznik prasowy koalicji arabskiej walczącej z rebelią Huti w Jemenie poinformował, że system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy MIM-104 Patriot za pomocą pocisku PAC-3 saudyjskich sił zbrojnych przechwycił i zniszczył rakietę balistyczną typu Scud o godz. 3:00 czasu lokalnego (GMT+3), która została wystrzelona z terytorium Jemenu.

Wrogi pocisk był skierowany na 400-tysięczne miasto Khamees al-Mushait, gdzie znajduje się baza lotnicza King Khalid, w której stacjonują m.in. F-15S z 6. i 55. Dywizjonu Królewskich Saudyjskich Sił Powietrznych (RSAF), biorące udział w operacjach bombardowania Jemenu. To kolejny nieudany atak rakietowy na tę lokalizację (czytaj więcej: Jemeński Scud zestrzelony przez Saudyjczyków).

MIM-104 Patriot by Ralph1989

MIM-104 Patriot. Rysunek autorstwa Ralph1989.

Ostatni atak rakietowy ze strony rebeliantów Huti na Arabię Saudyjską miał miejsce w dniu 22 grudnia ubiegłego roku. Saudyjski Patriot zestrzelił rakietę balistyczną wycelowaną w 100-tysięczne miasto Dżizan w południowo-zachodniej części kraju (czytaj więcej: Nieudany atak rakietowy na Arabię Saudyjską).

Także w grudniu rebelianci zaatakowali za pomocą rakiety krótkiego zasięgu typu OTR-21 Toczka bazę sił koalicji arabskiej w Jemenie nad cieśniną Bab al-Mandab, gdzie śmierć poniosło 152 żołnierzy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Maroka oraz Arabii Saudyjskiej (czytaj więcej: Ponad 150 zabitych po ataku rakietą balistyczną).

Jemeńskie pociski balistyczne krótkiego zasięgu R-17 Elbrus (w kodzie DIA/NATO: SS-1C Scud-B; indeks GRAU: 9K72) razem z Toczkami wpadły w ręce bojowników Huti, którzy używają ich przeciwko wojskom koalicji z Arabią Saudyjską i ZEA na czele.

Transporter-wyrzutnia MAZ-543 systemu R-17 (Scud-B)

Transporter-wyrzutnia MAZ-543 systemu R-17 (Scud-B)

Czytaj także:

Arabia Saudyjska sformowała nową koalicję antyterrorystyczną z 34 państw

Jemen na krawędzi katastrofy humanitarnej

Fakty i mity o systemie Patriot dla Polski

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.