Prezes Rady Ministrów, Beata Szydło. / fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM).

ŚDM: Rząd wprowadził podwyższony stopień alarmowy

W związku z nadchodzącymi 31. Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie, od północy 20 lipca do 23:59 1 sierpnia br. obowiązuje w Polsce stopień alarmowy ALFA oraz stopień alarmowy BRAVO-CRP, jeśli chodzi o cyberprzestrzeń.

Rzecznik Rady Ministrów, Rafał Bochenek poinformował, że premier Beata Szydło podpisała zarządzenie ws. wprowadzenia na terytorium całego kraju stopnia alarmowego ALFA oraz stopnia alarmowego BRAVO-CRP w cyberprzestrzeni od północy 20 lipca do 23:59 1 sierpnia br. w związku z 31. Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie, które odbędą się w dniach 27?31 lipca br.

Stopień alarmowy ALFA ma charakter ogólnego ostrzeżenia, a organy administracji publicznej będą zobligowane do prowadzenia wzmożonej kontroli miejsc użyteczności publicznej i dużych skupisk ludności. Będą musiały na bieżąco przekazywać informacje odpowiednim służbom w przypadku znalezienia podejrzanych pakunków, samochodów, czy o podejrzanie zachowujących się osobach. Ponadto, będą musiały sprawdzić swoje instalacje alarmowe i przepustowość dróg ewakuacyjnych i dokonać przeglądu procedur związanych z wprowadzeniem wyższych stopni alarmowych.

Z kolei stopień alarmowy BRAVO-CRP oznacza zwiększone ryzyko ataku na państwowe systemy teleinformatyczne:

Chodzi też o wzmocniony monitoring cyberprzestrzeni i dyżury osób, które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. ? powiedział Bochenek.

Ustawa z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych zakłada, że w przypadku wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym lub zagrożenia takim zdarzeniem, można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych: ALFA, BRAVO, CHARLIE i DELTA. Najwyższy czwarty stopień, DELTA, może być wprowadzany, gdy dojdzie do zdarzenia terrorystycznego lub informacje będą wskazywać na zaawansowaną fazę przygotowań do takiego zdarzenia w Polsce albo wobec Polaków lub polskich instytucji poza granicami państwa. Przy stopniach CHARLIE i DELTA, na wniosek szefa MSWiA, szef MON może podjąć decyzję o użyciu sił zbrojnych w celu przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym, a Prezydent RP może ją uchylić lub zmienić. Pełny tekst ustawy tutaj: Dz.U. 2016 poz. 904; Ustawa z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych

Przypomnijmy, że w związku z organizacją Światowych Dni Młodzieży, szef MSWiA Mariusz Błaszczak podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym m.in. od 20 lipca do 1 sierpnia br. na obszarze województwa małopolskiego oraz województwa śląskiego, obowiązuje ścisły zakaz noszenia broni, również przemieszczania jej w stanie rozładowanym (czytaj więcej: Zakaz noszenia broni wszedł w życie – 4 lipca).

Czytaj także:

Szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży jako przykład imprez masowych najwyższego ryzyka [WYWIAD]

Izraelski dron zabezpieczy Szczyt NATO i ŚDM

Niekinetyczne obezwładnianie dronów ? przyspieszony przetarg na Szczyt NATO i ŚDM

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.