KBWP Rosomak M1M, wyposażony w Lekki System Osłon (LSO). / Wikimedia Commons.

Setka Lekkich Systemów Osłon dla Rosomaków M1/M1M

Przedsiębiorstwo Rosomak S.A. z Siemianowic Śląskich dostarczy Wojsku Polskiemu 100 Lekkich Systemów Osłon (LSO) dla kołowych bojowych wozów piechoty Rosomak M1 i M1M.

Kontrakt o wartości 26,8 mln PLN podpisano z 3. Regionalną Bazą Logistyczną Kraków. Wojsko otrzyma 100 Lekkich Systemów Osłon (LSO) oraz 10 zestawów naprawczych. W przetargu brał udział tylko jeden oferent, wybór oferty nastąpił w dniu 21 października br., a zamówienie zostało udzielone w dniu 11 listopada br. Termin realizacji ma nastąpić do dnia 10 stycznia 2016 roku, a osłony trafią do Składu Gałkówek (woj. łódzkie).

Lekki System Osłon (LSO) został opracowany w 2010 roku przez Rosomak S.A. (wtedy jeszcze Wojskowe Zakłady Mechaniczne), na bazie amerykańskiego systemu siatek ochronnych QinetiQ RPGNet LAST Armor. Oprócz Polski, system użytkują siły jeszcze zbrojne Stanów Zjednoczonych i Francji.

Wojsko Polskie wykorzystywało je bojowo w Afganistanie od 2010 na Rosomakach M1/M1M podczas kolejnych zmian PKW w ramach misji ISAF. Jego podstawowym zadaniem jest ochrona wozu przed skutkami eksplozji ręcznych granatników przeciwpancernych (RPG).

W skład każdego kompletu LSO wchodzi:

  • 10 siatek QinetiQ pięciu typów,
  • 15 wsporników,
  • 10 ram trzech typów,
  • 2 uchwyty,
  • 3 tuleje,
  • 2 płyty,
  • 2 lusterka,
  • 47 podkładek,
  • 53 śruby,
  • skrzynia transportowa o wymiarach 2380x1629x804 mm,
  • dwa 50 mililitrowe opakowania jednoskładnikowego anaerobowego środka do zabezpieczania gwintów Loctite 243,
  • instrukcja eksploatacji.
KBWP Rosomak M1M. Rysunek autorstwa Ralph1989. Rosomak M1M jest najnowszą wersją bojowego wozu piechoty zmodyfikowaną dla Polskiego Kontyngentu Wojskowego (Task Force White Eagle) w Afganistanie wyposażoną w dodatkowy kadłub ze stali kompozytowej Armstal 550 Huty Stali Jakościowych (grupa Złomrex), ulepszoną łączność, noże do cięcia lin-pułapek umieszczone z przodu od kierowcy i włazu dowódcy, kamery wideo do tylnej i bocznej obserwacji z dwoma monitorami LCD dla żołnierzy desantu czy akustyczny system wykrywania i lokalizacji stanowisk strzeleckich Pilar. Z powodu dodatkowego opancerzenia, wersja ta nie może pływać i nie posiada śrub napędowych. Najbardziej zauważalną zmianą jest osłona przeciw pociskom kumulacyjnym (typu RPG-7) LSO, nowy pustynny kamuflaż oraz pojemnik na zasieki umieszczony z przodu pojazdu. Inne ulepszenia to system anty-IED Duke (przeciw improwizowanym ładunkom wybuchowym) oraz BMS (Battlefield Management System) Blue Force Tracking, który służy do śledzenia własnych wojsk.

KBWP Rosomak M1M. Rysunek autorstwa Ralph1989.
Rosomak M1M jest najnowszą wersją bojowego wozu piechoty zmodyfikowaną dla Polskiego Kontyngentu Wojskowego (Task Force White Eagle) w Afganistanie wyposażoną w dodatkowy kadłub ze stali kompozytowej Armstal 550 Huty Stali Jakościowych (grupa Złomrex), ulepszoną łączność, noże do cięcia lin-pułapek umieszczone z przodu od kierowcy i włazu dowódcy, kamery wideo do tylnej i bocznej obserwacji z dwoma monitorami LCD dla żołnierzy desantu czy akustyczny system wykrywania i lokalizacji stanowisk strzeleckich Pilar. Z powodu dodatkowego opancerzenia, wersja ta nie może pływać i nie posiada śrub napędowych. Najbardziej zauważalną zmianą jest osłona przeciw pociskom kumulacyjnym (typu RPG-7) LSO, nowy pustynny kamuflaż oraz pojemnik na zasieki umieszczony z przodu pojazdu. Inne ulepszenia to system anty-IED Duke (przeciw improwizowanym ładunkom wybuchowym) oraz BMS (Battlefield Management System) Blue Force Tracking, który służy do śledzenia własnych wojsk.

Czytaj także:

Zjednoczone Emiraty Arabskie kupią polskie Rosomaki

Dostawa Systemu Zarządzania Walką Szczebla Batalionu (SZWSB) ? kryptonim ?ROSOMAK BMS?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.