Setki transporterów opancerzonych dla Słowacji

W piątek, w dniu 21 kwietnia br. słowacka anglojęzyczna gazeta Slovak Spectator poinformowała, że Ministerstwo Obrony Narodowej tego kraju planuje zakup ? prawie 500 egzemplarzy ? nowych transporterów opancerzanych dla Sił Zbrojnych Republiki Słowackiej. Obecnie wojska lądowego tego kraju wykorzystują transportery LMV, Aligator Master oraz RG-32M.

Słowackie źródło poinformowało, że władze tego kraju zdając sobie sprawę z konieczności unifikacji sił zbrojnych z nowoczesnymi standardami panującymi w Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO) oraz nieuchronnym starzeniem się obecnej floty pojazdów podjęły odpowiednie działania. Podjęto decyzję o zakupie blisko 500 pojazdów opancerzonych w dwóch wersjach.

Jak wynika z informacji ujawnionych przez gazetę Slovak Spectator, Bratysława zakupi 81 transporterów opancerzonych z napędem 8 × 8 oraz 404 z napędem w układzie 4×4. Planuje się, że rozmowy z rządem w sprawie finansowania zakupu oraz negocjacje z kontrahentem powinny zostać przeprowadzone w bieżącym roku. Ministerstwo szacuje, że nowe zakupy będą wymagały wyasygnowania z budżetu państwa kwoty około 1,2 mld EUR – 417 mln EUR za pojazdy z napędem 4 × 4 oraz 782,7 mln EUR za pojazdy z napędem 8 × 8.

Jeśli planowane działania zostaną zrealizowane to słowackie wojska lądowe już w przyszłym roku, mogą otrzymać pierwszą partię nowych transporterów składającą się z 17 maszyn (10 w układzie 8 × 8 oraz 7 w układzie 4×4). Zarówno produkcja seryjna, jak i dostawy mają być realizowane w latach 2018 – 2029.

Nowy Aligator – jakie szanse ma słowacka myśl techniczna?

Jakkolwiek nie jest jeszcze jasne, jakie koncerny będą walczyć o słowackie zamówienie to warto zaznaczyć, że duże szanse na zwycięstwo w przetargu na transportery opancerzone z napędem w układzie 4 x 4 ma słowacka firma Kerametal. Przypominamy, że w maju ubiegłego roku, w czasie międzynarodowych targów zbrojeniowych IDEB 2016 (International Defense Exhibition 2016) zaprezentowała ona nowy model transportera opancerzonego ? Aligator Master II.

Prace nad nową generacją pojazdów rodziny Aligator rozpoczęto jeszcze w 1995 roku – warto zaznaczyć, że pierwsza generacja Aligatorów znajduje się już na wyposażeniu sił zbrojnych Słowacji nieprzerwanie od 2005 roku. Nowy Aligator  jest o 1 metr dłuższy od swojego poprzednika, dzięki czemu może przewozić do 10 żołnierzy desantu ? to znaczny postęp w porównaniu z pierwszą generacją, która na pokład zabierała jedynie do 4 żołnierzy (wraz z kierowcą i dowódcą). Masa całkowita pojazdu to 3200 kg, a jego maksymalna ładowność to 750 kg. Pojazd może się poruszać z maksymalną prędkością 130 km/h. W czasie wystawy nowy Aligator Master II wyposażono w zdalnie sterowany karabin maszynowy, kal. 7,62 mm zamontowany w górnej części kadłuba. Pojazd wyposażono również w sześć wyrzutni granatów dymnych zamontowanych w przedniej części dachu pojazdu (czytaj także: Aligator Master II – nowy transporter opancerzony ze Słowacji [ZDJĘCIA+WIDEO]),

Źródło: spectator.sme.sk – Defence Ministry plans to buy 485 armoured vehicles | Army Recognition – Slovak Ministry of Defense plans to purchase around 500 wheeled armoured vehicles.

Zobacz także: 

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.