fot. screen YouTube.

Sherp ATV – rosyjski pojazd do wszystkiego [WIDEO]

Sherp ATV jest rosyjskim wszędołazem (all-terrain vehicle), który według producenta pokona nawet najcięższe warunki terenowe na świecie. Udowadniają to podczas prób w terenie, które można zobaczyć na filmie.

Pojazd, który powstał w oparciu o patent Siergieja Garagasziana, bez problemu może pokonywać przeszkody terenowe o wysokości do 100 cm i kącie nachylenia do 35°, a dzięki specjalnym, niskociśnieniowym i bezdętkowym oponom o wymiarach 1.600 ? 600 ? 25 mm potrafi pływać. Dieslowski silnik Kubota V1505-t o mocy 44,3 KM napędza ważący 1.300 kg pojazd do prędkości maksymalnej 45 km/h (maksymalna ładowność to 1.000 kg). Sherp ATV ma 3,40 metra długości, 2,52 metra szerokości oraz 2,30 metra wysokości, a prześwit pod podwoziem to aż 60 cm. 

Pojazd jest oferowany w wersji Standard (za 65 tys. USD) oraz rozszerzonej Kung (za 70 tys. USD), oba z 58-litrowym zbiornikiem paliwa. Wersja standardowa jest wyposażona automatyczny system ogrzewania, specjalny polimerowy lakier czy system zaworów Kingston w przypadku dostania się do środka pojazdu wody. Wersja rozszerzona posiada dodatkowo drzwi otwierane do góry i absorbujące energię zderzenia oraz łatwo dostosowywane wnętrze dla potrzeb użytkownika. Oprócz tego użytkownik może dopłacić za wyposażenie niestandardowe, takie jak dodatkowe reflektory, generator o mocy 60 Ah, drugi niezależny system grzewczy czy jeszcze jeden zbiornik paliwa o pojemności 50 litrów.

Według producenta, Sherp International, wszędołaz był testowany w najcięższych warunkach terenowych w Rosji, czyli w tundrze, syberyjskiej tajdze, górach na Półwyspie Kola czy bagnach Jugry, dzięki czemu Rosjanie mają pewność co do jego uniwersalności w każdych warunkach na naszej planecie.

Gabaryty Sherp ATV. / Źródło: sherp.pro

Gabaryty Sherp ATV. / Źródło: sherp.pro

Czytaj także:

Uran-9 ? nowy rosyjski pojazd bezzałogowy

Ural-VV ? nowe pojazdy dla rosyjskich wojsk MSW

Platform-M UGV ? nowa zabawka rosyjskich sił specjalnych [WIDEO]

Triton 4×4 ? nowy pojazd dla ukraińskiej straży granicznej

Rosjanie zbudowali przenośny robot bojowy [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.