Żołnierze z elitarnej jednostki zwiadowczej Rimon podczas ćwiczeń w tunelach. (Źródło: Israel Defense Forces/Flickr.com)

Siły Obronne Izraela tworzą brygadę komandosów

Siły Obronne Izraela zgrupowały cztery istniejące jednostki sił specjalnych w ramach nowo powstałej brygady komandosów.

Cztery jednostki sił specjalnych, które wejdą w skład brygady to Maglan, Duvdevan, Egoz oraz Rimon.

  • Jednostka Maglan (pol. Ibis) specjalizuje się w prowadzeniu operacji za liniami wroga i głęboko na terytorium wroga przy użyciu zaawansowanych technologii i rodzajów broni. Chociaż Maglan powstał w 1986 roku, jego istnienie zostało ujawnione dopiero 2006 roku, po II wojnie libańskiej, w której ?ibisy? szczególnie się zasłużyły.
  • Jednostka Duvdevan specjalizująca się w prowadzeniu operacji na Zachodnim Brzegu. Duvdevan to oddział wyspecjalizowany w tajnych operacjach na obszarach zurbanizowanych, są czołową wojskową jednostką antyterrorystyczną. Jej żołnierze często działają w cywilnych strojach, zwykle udając Palestyńczyków. W kamuflażu Infiltrują arabskie terytoria i aresztują poszukiwanych bojowników.
  • Jednostka Egoz to oddział stworzony z myślą o wojnie partyzanckiej. Jego historia sięga lat 50. ubiegłego wieku, gdy został powołany do życia przez gen. Icchaka Rabina, który w kolejnych dekadach dwukrotnie pełnił funkcję premiera Izraela. Komandosi z tej jednostki zasłynęli na początku XXI w. szczególną skutecznością w zwalczaniu bojowników Hezbollahu. W 2003 i 2004 roku żaden inny oddział nie zapobiegł większej ilości zamachów niż Egoz.
  • Jednostka Rimon, specjalizująca się w operacjach na pustyni, podlega dowództwu południowemu.

Zgrupowanie czterech jednostek w ramach brygady ułatwi Siłom Obronnym Izraela optymalizację skuteczności i zwiększenie wsparcia dla ich szczególnych potrzeb. Oczekuje się, że cztery jednostki zachowają swoje specjalizacje i rejony odpowiedzialności, przy jednoczesnym zachowaniu wyjątkowych możliwości w zakresie prowadzenia operacji specjalnych jako nieodłączny składnik aktywów 98 Dywizji Rezerwy – jedynej dywizji w Siłach Obronnych Izraela, która specjalizuje się w działaniach amfibijnych, aeromobilnych oraz głębokich możliwościach bojowych, trudniących się w wykorzystaniu siły ognia i manewrowaniu.

Trzy pozostałe jednostki sił specjalnych będą nadal działać niezależnie. Chodzi tu o jednostki: Sayeret Matkal, Shayetet 13 oraz Shaldag.

  • Sayeret Matkal, czyli Oddział Rozpoznania Sztabu Generalnego. Powstał jeszcze w 1957 roku na wzór brytyjskiej elitarnej jednostki SAS. Komandosi tej jednostki specjalizują się w trzech szczególnych rodzajach operacji: likwidacji i uprowadzeniach terrorystów oraz odbijaniu zakładników.
  • Shayetet 13 to elitarna jednostka marynarki wojennej, działająca na styku wody i lądu. Do jej głównych zadań należy desant z morza oraz morskie operacje antyterrorystyczne, sabotaż, abordaż, odbijanie zakładników i zbieranie danych wywiadowczych. Jednostka została stworzona w 1948 roku i od tego czasu brała udział w niemal każdym większym konflikcie, w który angażowało się państwo żydowskie.
  • Shaldag, znany także jako oddział 5101, to elitarna jednostka sił powietrznych Izraela. Powstała rok po wojnie Yom Kippur z 1973 roku. Głównym zadaniem komandosów tej jednostki jest infiltracja na tyłach wroga, ustalenie stref natarcia lub lądowisk, przy jednoczesnym prowadzeniu działań bojowych i zarządzaniu ruchem lotniczym.

W ostatnich latach większość z tych jednostek pracowała bardzo intensywnie, zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie działań bojowych na szeroką skalę, w ramach brygady lub dowództwa regionalnego, przy czym każda jednostka operowała/operuje w obrębie swojej specjalizacji.

Na stanowisko dowódcy brygady gen. por Gadi Eizenkot, szef sztabu Sił Obronnych Izraela mianował płk. Davida Zeiniego.

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.