Siły Narodów Zjednoczonych ds. Nadzoru Rozdzielenia Wojsk na Wzgórzach Golan (UNDOF) przed wycofaniem po syryjskiej stronie w 2014 roku. / Wikimedia Commons (CC BY 2.0).

Siły pokojowe ONZ powracają na syryjską stronę Wzgórz Golan

Jak informuje dziennik The Times of Israel, w dwa lata po wycofaniu sił pokojowych ONZ (UNDOF) ze Wzgórz Golan po stronie syryjskiej, pierwsi żołnierze powracają na swoje pozycje.

Mapa Wzgórz Golan na tle Izraela. / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0).

Mapa Wzgórz Golan na tle Izraela. / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0).

W poniedziałek, 14 listopada br. pierwsza grupa 127 żołnierzy, należących do Sił Narodów Zjednoczonych ds. Nadzoru Rozdzielenia Wojsk na Wzgórzach Golan (United Nations Disengagement Observer Force; UNDOF) powróciła na swoje pozycje w obozie Camp Faouar po syryjskiej stronie granicy z Izraelem.

Nadzwyczajny rzecznik prasowy sekretarza generalnego ONZ, Farhan Haq powiedział w wywiadzie dla izraelskiego dziennika The Times of Israel, że jeszcze więcej żołnierzy powróci na swoje pozycje, co popierają rządy w Tel Awiwie i Damaszku:

Łączna liczba wojsk, które zostały rozmieszczone w Camp Faouar dziś rano wynosi 127 i oczekujemy zwiększenie liczebności w tym tygodniu. Na razie będą wykonywać jak najwięcej zadań związanych z mandatem, jeśli tylko warunki bezpieczeństwa na to pozwolą. Sytuacja na tym obszarze znacznie różni się od tego, co było przed 2014 rokiem i koncepcja misji operacji została odpowiednio dostosowana, ale mamy zamiar stopniowo tam wrócić.

Powracający żołnierze UNDOF należą do sił zbrojnych Fidżi i Nepalu. Łącznie w obozie Camp Faouar będzie stacjonować 150 żołnierzy sił rozjemczych.

Izrael zaanektował 1.200 kilometrów kwadratowych Wzgórz Golan w 1967 roku w czasie wojny sześciodniowej. Siły UNDOF monitorują izraelsko-syryjskie zawieszenie broni od 1974 roku, po wojnie Jom Kippur, która miała miejsce rok wcześniej. Wojska rozjemcze ONZ jako jedyne siły militarne mogły przebywać w określonej w rezolucji strefie. W dniu 14 grudnia 1981 roku izraelski parlament, Kneset, przyjął uchwałę o objęciu Wzgórz Golan izraelskim systemem prawnym i administracyjnym i zostały one wcielone do państwa Izrael. Rada Bezpieczeństwa ONZ nie uznała jednak tej decyzji i terytorium pozostaje po dzień dzisiejszy sporne z Syrią.

W czerwcu 2013 roku z misji UNDOF wycofały się wojska austriackie ze względu na toczące się walki między syryjskim wojskiem a rebeliantami w pobliżu Wzgórz Golan, w ramach syryjskiej wojny domowej. Wcześniej wycofali się Chorwaci, a w marcu 2013 roku syryjscy rebelianci pojmali na kilka dni 21 filipińskich żołnierzy rozjemczych. Pod koniec sierpnia 2014 roku, islamiści z Frontu al-Nusra, powiązanego z Al-Kaidą, porwali 45 żołnierzy sił pokojowych z Fidżi, uwalniając ich dwa tygodnie później.

Brama główna Camp Faouar (UNDOF) w Syrii. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Brama główna Camp Faouar (UNDOF) w Syrii. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Źródło: timesofisrael.com: UN peacekeepers return to Syrian side of Golan Heights

Czytaj także:

Polscy żołnierze znów wesprą misje pokojowe ONZ

ONZ wzmocni kontyngent sił pokojowych w Mali

ONZ ? strażnik ładu i bezpieczeństwa światowego

Działania ONZ na rzecz dekolonizacji i kontroli zbrojeń

Powstanie i przetrwanie państwa Izrael w latach 1948 ? 1973

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.